Пола године после великог пожара који је захватио регионалну депонију "Дубоко" код Ужица и две недеље пошто су мештани и активисти еколошке организације "Да (не) дишемо 'Дубоко'" блокирали депонију за истовар смеће из Ужица, републички инспектори заштите животне средине извршили су ванредни инспекцијски назор ЈКП Регионалног центра за управљање отпадом "Дубоко" и донели решење, којим се забрањује пријем, складиштење, поновно искоришћење и одлагање било које врсте отпада на овој локацији.
Депонија "Дубоко" затворена је, иначе, од стране мештана и еколошких активиста за депоновање смећа из преосталих осам општина Златиборског и Моравичког округа још од почетка августа ове године.
Градоначелница Ужица др Јелена Раковић Радивојевић, изјавила је после решења републичке инспекције, да су у току "интензивне активности на прибављању неопходних дозвола и сагласности за формирање трансфер станице, која је неопходна како би се на правилан и законом предвиђен начин отпад из Ужица транспортовао до депоније у Лапову".
По њеним речима, ЈКП "Биоктош" је, како би се обезбедило прикупљање отпада са подручја Ужица, а реч је о количинама од 70 до 100 тона дневно, склопио уговор о транспорту отпада на санитарну депонију у Лапову.
"Морали смо да обезбедимо локацију на којој ће се вршити претовар отпада из камиона ЈКП 'Биоктош' у камионе ЈКП 'Дубоко' које једино има дозволу за транспорт отпада. Из тог разлога склопљен је уговор са приватним лицем за парцелу која се налази ван града. Опет понављам то је само привремено решење и радимо на проналажењу локације која ће бити у складу са законском регулативом", рекла је градоначелница.
По њеним речима, "због озбиљности ситуације и одржавања комуналног реда приоритет у овом тренутку јесте рад на обезбеђивању свих неопходних дозвола, студија и документације за трансфер станицу".
"Верујемо да ћемо у томе уз подршку ресорних министарстава успети у наредних неколико месеци. У међувремену у регионалном центру 'Дубоко' расписан је тендер и изабран је извођач радова за санацију лагуне и радови крећу наредне седмице, чиме ће се решити проблем отпадних вода, а ово предузеће у обавези је да набави и мобилно постројење за пречишћавање депонијских вода, чиме ћемо спречити даље загађење Турског потока", рекла је градоначелница, дајући да "одговорност за новонасталу ситуацију није спорна и не доводи се у питање", и да ће се "њоме бавити надлежни органи".
Иначе, депонија "Дубоко" горела је у мају ове године, читаве три недеље, а грађани центра Ужица, Севојна, околних насеља, Луновог Села, данима су се гушили у диму и непријатним мирисима који су долазили са депоније. Локалне власти, здравствени органи тада су данима уверавали грађане како је пожар локализован, како је квалитет ваздуха мање-више задовољавајући, да нема прекорачења количине чађи, ПМ материја у ваздуху, али је тада у центру града било много људи који су носили маске као у време короне.
Тада је испред општинске зграде одржано више протестних скупова на којима су грађани тражили да се проблем хитно реши, кривичну одговорност надлежних, хитно затварање депоније. На скуповима се чуло и да "депонија Дубоко већ две године нема дозволу за рад коју издаје надлежно министарство" па се "отпад из девет општина складишти нелегално".
Ужичане је тада посебно бринула могућност појаве канцерогених материја у ваздуху које се, барем према ономе што говори стручна литература, ослобађају приликом сагоревања гуме, пластике, осталог отпада који је горео на депонији.
Тада је речено да канцерогене материје нису предмет мерења надлежних институција, а објашњење дато грађанима Ужица било је да у Србији нема лабораторије која мери те параметре.