Недавни избори у Српској академији наука и уметности нису решили један од главних задатака на које је указивано и током изборне процедуре и кандидовања нових чланова – није повећана бројност одељења која "покривају" хуманистичке науке. Тако су четири одељења – друштвених и историјских наука, језика и књижевности, као и одељење уметности и сада и пре избора била најмалобројнија, а неки од наших саговорника раније су упозоравали да се поједина налазе пред гашењем.
Академија је однедавно богатија за 22 нова дописна члана и пет иностраних. Међу њима није изабран ниједан србиста, а на одељењу за језик и књижевност од 17 чланова само троје су лингвисти. Србистиком се бави само један академик – Јасмина Грковић Мејџор.
Наши саговорници из САНУ упозоравају да нема никог ко се бави савременим српским језиком, нити дијалектологијом.
Одељење друштвених наука на које су изабрана четири нова члана и даље је најмалобројније и има свега 11 академика. Академик Часлав Оцић са овог одељења нам каже да се анализом реферата може закључити да је већина кандидата који су остали пред вратима академије боља од оних који су ушли.
"Одељење друштвених наука предложило је пет кандидата, прошло је четворо али није прошао најбољи кандидат Слободан Антонић, који је објавио двоцифрен број научних монографија, а прошла су три која немају ниједну монографију", каже Оцић.
Још два друштвена одељења – за историју и одељење уметности – такође имају по десетак чланова мање него што би могло. На одељењу за историју има 16 чланова, а уметника 17, односно три више него раније.
И одељење техничких наука је слабије попуњено, па има 13 чланова.
Истовремено, највећи број чланова, и то 24, има одељење за математику, физику и геодезију и они су богатији за четири академика. Ово одељење је по бројности престигло медицинаре. Одељење за хемију и биологију има 17 чланова, једног мање него пре избора.