"Косово" у НАТО у замену за Заједницу српских општина?!
Три гаранције које је председница привремених приштинских институција Вјоса Османи недавно затражила у замену за једнострано спровођење споразума са Србијом и оснивање ЗСО, према мишљењу албанских политичких стручњака, требало би да обухватају чланство у НАТО-у, отварање преговора за чланство у Европској унији, као и признање од стране свих држава чланица ЕУ, пише "Коха".
Професор политичких наука у Приштини Дорајет Имери рекао је да би "Косово" оснивање СЗО могло да прихвати само ако постоји директна гаранција за реализацију три захтева.
"То би значило чланство 'Косова' у НАТО-у уз убрзану и стандардну процедуру, што би се сматрало закључном безбедносном гаранцијом, отварање преговора са Европском унијом и на крају, што је веома важно, да имамо комплетно признање од стране свих чланица Европске уније", рекао је Имери.
Према његовим речима, једнострана примена, поред испуњења ових услова, умањила би значај примене споразума и од стране Србије.
"На овај начин би се крајње релативизовао значај који Србија има у вези признања 'Косова', а то би значило и да би граница 'Косова' са Србијом била и граница НАТО-а са Србијом" каже овај приштински стручњак.
Подсетимо, Османијева је оставила отворену могућност да Приштина једнострано имплементира Бриселски основни споразум и Охридски анекс, ако од међународних партнера добије гаранције да ће заузврат имати користи од признања и чланства у међународним организацијама, али је нагласила да до сада није било конкретног одговора међународне заједнице.
"То је само мој став, не нужно став других институција. Rади се о начинима које смо користили 2007-2008. године. Косово је једнострано применило Ахтисаријев пакет, а добило је независност, признање, чланство у међународним организацијама. Ако је примена споразума од стране 'Косова' повезана са међународном подршком, безбедносним гаранцијама, признањем и чланством у међународним организацијама, то је нова ситуација", нагласила је Османијева.
Бивши главни преговарач Приштине у дијалогу са Београдом Едита Тахири критиковала је предлог Османијеве која није прецизирала своје захтеве, јер каже да примена основног споразума има за последицу формирање ЗСО,а према њеним речима, само чланство у НАТО-у је услов за формирање ЗСО.
"Влада 'Косова' треба да затражи чланство у НАТО-у у замену да Косово имплементира ЗСО без извршних овлашћења и у складу са ставом Косова и тек након што Уставни суд донесе позитивну одлуку о нацрту ЗСО", каже Тахири.
Међутим, бивша амбасадорка Сиља Укшини, која се слаже да ЗСО треба формирати само у замену за чланство у међународним организацијама и НАТО-у, изражава песимизам да ЕУ може понудити гаранције које је Османијева тражила.
"Из досадашње праксе дијалога и из дискурса ЕУ у актуелном дијалогу, а посебно након признавања пасоша државе Србије као важећих пасоша за територију Косова, која се помиње као интегрална територија српске државе и након захтева за враћање српске валуте на територију наше републике, а посебно након нервозног и љубоморног понашања, након признања Косова од стране Израела, не верујем да је ЕУ спремна да да такве гаранције", рекла је Укшини.