Опроштајни крици Мајкла Марфија и кратко "гудбај" Милорада Додика

Не приличи једном дипломати да се овако директно и острашћено меша у унутрашња питања земље домаћина. Његов опроштајни памфлет је покушај личног обрачуна са Додиком, сматрају правници

Одлазећи амбасадор САД-а у БиХ Мајкл Марфи у свом интервјуу за "Српска инфо" коментарисао је све и свашта: углавном, по свом обичају, унутрашња питања у БиХ. Међутим, највише пажње посветио је Републици Српској и председнику Милораду Додику. Марфи сматра да је Додик крив за све негативне процесе у БиХ, а оптужио је председника Републике Српске да лаже, да се бави коруптивним деловањем и антидејтонском политиком.

Брзо је стигао и одговор председника Републике Српске који је рекао да је амерички амбасадор највећа елементарна непогода која је погодила БИХ.

"Сваком злу дође крај, тако ћемо убрзо угледати леђа и Марфију, највећем злу које је задесило БиХ. Он је највећа елементарна непогода која је погодила ову земљу, а размере штете коју је нанео отклањаћемо годинама", поручио је Додик.

Додао је да је Марфи највећи тровач јавног простора, сплеткарош, корумпирани заштитник злочинаца и криминалаца који користи посљедње дане да додатно загади односе у БиХ. Све што је радио било је на штету сва три народа. 

"Марфи је људски јад и чемер, дипломатска срамота, сабирни центар комплекса, који ће морати да живи опседнут мржњом према мени. Мени је то осећање страно. Зато – 'гудбај'", закључује Додик.

Не приличи једном дипломати да се овако директно и острашћено меша у унутрашња питања земље домаћина. Његов опроштајни памфлет је покушај личног обрачуна са Додиком, сматрају правници.

"Када се велики ајатолах Ирана обрати јавности онда он саопшти инструкције о томе шта треба да се ради, те кога на том путу треба подржати, а кога као сметњу треба уклонити. Када смо ми у питању, ипак, треба узети у обзир да је ово Европа, да смо ми стари народ и да постоји Дејтонски мировни споразум који смо и ми потписали. Признајем, улога САД у заустављању рата није била мала и то поштујем, али је једнако велика била и у стварању сукоба, распаду Југославије и покретању тог рата, па би свако ко службено наступа у име САД требао знати да се његове речи и кроз ту призму гледају", каже за РТ Балкан правник Огњен Тадић.

Додаје да му је због тога жао што САД последњих тридесет година нису активније искористиле за равномеран однос према свим помиреним странама.

"Корупција о којој амбасадор Марфи говори свакако јесте проблем, али не постоји фаворит амбасаде САД чије име није стављено у тај контекст, па је кредибилитет тих порука споран. На крају крајева, амбасадор Марфи ускоро одлази са функције и тек онда очекујем његов искрен интервју. Говорим то због тога што знам да америчке дипломате тек по одласку у пензију почињу говорити оно што су заиста вид‌еле током својих мандата. Тако је један бивши амбасадор САД 2006. године саветовао тада премијеру Додику да крене са причом о референдуму и независности Републике Српске, а мени је један бивши заменик амбасадора САД пар година након тога рекао:'Зар мислите да муслимани који су некада били хришћани требају бити више одговорност САД, него Срба?'. Паметном доста", поручује Тадић.