Међународни фестивал документарног филма "РТ.Док: Време наших хероја", посвећен јунацима Специјалне војне операције, биће одржан од 22. до 24. новембра у Дрвенграду.
На фестивалу ће учествовати славни режисер Емир Кустурица који ће ових дана прославити 70. рођендан, те познати руски војни дописници, међу којима су Александар Сладков, Олга Кириј и Артем Сомов, као и српски политичари и новинари, саопштили су организатори.
"Хвала филмским ствараоцима који су, ризикујући животе, као и увек на фронту, направили ове дивне документарце. Да би људи широм света могли да виде истину, чак не нашу истину, већ истину уопште, јер истина је, као што знамо, увек иста. Велико хвала Емиру Кустурици што нас ће нас угостити у свом дивном селу", изјавила је главна уредница РТ Маргарита Симоњан.
У оквиру фестивала ће се одржати округли сто "Откажите културу", у току кога ће учесници, међу којима се очекују и амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко и редитељ Емир Кустурица, одговарати на питање зашто се Колективни запад диже против Србије јер подржава Русију и покушава да "поништи" руску културу.
Генерална продуценткиња фестивала Екатерина Јаковљева је истакла да је Србија двадесета земља у којој се одржава овај фестивал и најавила премијеру филма "Босанска кривица-поглед из Републике Српске", истакавши да Србија и Русија имају много тога заједничког.
Филм говори о догађајима од пре 30 година на Балкану и поставља питања колико је трајан и праведан мир након потписивања Дејтонских споразума.
Гости фестивала видеће и документарни филм оснивача школе српског сценарија Јована Марковића "Људи Христови-наше време".
На програму је и филм у продукцији РТ-а "Жив сам", који садржи шокантна сведочења становника Мариупоља о томе како су украјинске трупе уништиле град и његове становнике.
Биће представљен и филм "Русофобија: историја мржње" у којем историчари и политиколози говоре како се русофобија гајила вековима и како је западни политичари сада користе. Биће премијерно приказан и документарни филм РТ "Исцељење" са причама украјинских ратних заробљеника који су одлучили да добровољно положе оружје.