Србија и Балкан

ЕУ покушава да заузда кинеску "Тему" платформу: Може ли се то одразити на потрошаче у Србији

Администрацију у Бриселу истражују да ли је пословање кинеске платформе Тему усклађено са обавезама из Европског закона о дигиталним услугама и да ли су у понуди имали нелегалних производа
ЕУ покушава да заузда кинеску "Тему" платформу: Може ли се то одразити на потрошаче у СрбијиGetty © Nikos Pekiaridis

Потрошачка "Тему грозница" проширила се по целом свету, а на њу нису остали имуни ни грађани Србије. Европска унија свим силама покушава да "заузда" кинеску онлајн продавницу, која је постала синоним за ниске цене, а недавно су покренули поступак како би се утврдило да ли је на тој платформи било нелегалних производа у понуди, да ли производи који се нуде испуњавају прописе и законе ЕУ.

Истражују да ли је било лажних попуста, погрешних рецензија, нетранспарентности када је у питању поврат робе. 

Администрацију у Бриселу занима и да ли дизајн "Темуа" може да изазове зависност, посебно кроз видео-игре где се корисницима омогућава освајање награда. Истражују и да ли је пословање "Темуа" усклађено са обавезама из европског Закона о дигиталним услугама (ДСА).

Бриселски покушај да се делимично заустави "Тему грозница" у Европи, неће се одразити на потрошаче у Србији, сматрају из Асоцијације потрошача Србије. Наводе да у нашој земљи није било замерки на плаћање и квалитет робе, осим на брзину испоруке.

Под слоганом "купуј као милијардер", платформа "Тему" је вртоглавом брзином стекла огромну популарност. У земљана ЕУ за само неколико месеци забележен је раст са 45 милиона посета месечно на 92 милиона. На "Темуу" се може пронаћи све "од игле до локомотиве". Понуда је огромна, а управо то "навлачи" купце да поручују артикле за које нису ни знали да су им потребни. Ту се продаје козметика, одећа намештај, технологије које долазе из Кине.

У ЈП "Пошта Србије" за РТ Балкан кажу да од маја ове године до данас број пошиљки са платформе "Тему", које су они испоручили, бележи експоненцијални раст и очекују да ће се тај тренд наставити. 

"Обим Тему пошиљки у септембру у односу на јун повећан је чак 14,5 пута. У исто време пошиљке са 'Тему' платформе доминантне су у укупном броју пошиљка из онлајн трговине, али су заступљене и пошиљке са других страних интернет платформи", наводе у ЈП "Пошта Србије" за РТ Балкан.

Како то изгледа преведено у бројке медијима је ових дана објаснио директор тог јавног предузећа Зоран Анђелковић који је рекао да су у мају ове године имали 953.000 пошиљки, које су доставили без "Темуа", а у августу је то било 1.680.000, што значи да се број повећао за више од 600.000 нових пошиљки.

"Тему" је данас главна тема. На тој платформи поручују сви- млади, стари, мушкарци, жене. 

Јованка Николић, из Асоцијације потрошача Србије каже да њиховом удружењу није било озбиљнијих замерки на рад "Тему" платформе.

"Није било жалби на плаћање и квалитет робе. Било је на брзину допремања поруџбине. ЕУ има замерку да се на тој кинеској платформи продаје фалсификована роба. То треба и доказати. У Србији је и даље масовна куповина преко 'Тему' платформе. Поступак који је покренула ЕУ није се одразио на потрошаче у нашој земљи", навела је Николић за РТ Балкан.

Додаје да онлајн куповина данас цвета и да оно што се купује преко "Тему" платформе може да се купи и у бутицима, само што нису урачунате марже препродаваца.

"Мислим да српског потрошача ништа не може да одговори од ниских цена. Сваки потрошач зна шта купује, није тачно да он није довољно едукован. Мислим да није ништа ново откривено. Сви ми знамо шта узимамо, није нас нико преварио. Сви знамо да по одређеним ценама нека роба не може да се набави", истакла је Николић.

Kинеска компанија је саопштила да "Тему" озбиљно схвата своје обавезе према европском Закону о дигиталним услугама (ДСА).

"Kонтинуирано улажемо у јачање система усклађености и заштиту интереса потрошача на нашој платформи. У потпуности ћемо сарађивати са регулаторним телима како бисмо подржали наш заједнички циљ, а то је безбедно тржиште, у које потрошачи имају поверење", наводи се у саопштењу.

И док се чека епилог поступка који је Брисел покренуо, на "Тему" платформи и даље купује цео свет.

image