Зашто "Ми - глас из народа" није подржао предлог опозиције за гласање о неповерењу Влади Србије?
Предлог опозиције за гласање о неповерењу председнику Владе Србије Милошу Вучевићу, а поводом утврђивања политичке одговорности за трагедију на новосадској Железничкој станици, у петак је стигао на адресу Скупштине Србије, али и овога пута, није постигнут јединствени став.
Да је посланички клуб Бранка Павловића "Ми - глас из народа" једини кривац за то што све парламентарне опозиционе странке нису стале на исту страну "оцинкарио" је председник Народног покрета Србије Мирослав Алексић, тврдњама да је на писарницу парламента стигао захтев са парафом 84 посланика, без трибуна из Павловићевог крила.
Објашњавајући зашто њихов покрет није подржао овај захтев, Павловић за РТ Балкан наводи да сматра да је процедура око откривања кривице за пад надстрешнице у току и да не треба дизати тензију око ствари које се, по његовом мишљењу, уопште не одуговлаче и додаје да је реч о "чистој демагогији".
"Нисмо подржали јер не мислимо да је то прави разлог. Тема због које они траже оставке је присутна у јавности, државни органи раде своје, чека се налаз вештака, а без тог налаза ништа даље не може да се ради ништа везано за одговорност. Нећемо да се прикључимо томе, али ни они неће имати никакав резултат", објашњава Павловић за РТ Балкан.
Павловић истиче да је био у Сочију када је добио позив опозиционих колега, али и да је био у Београду у тренутку прикупљања потписа, његова фракција не би стала иза захтева опозиције.
"То је став наше посланичке групе. Не могу да кажем да ме нису контактирали, јесу, није директно Алексић, али ми јесте стигла порука да ли хоћу да се прикључим. Одговорио сам да сам у Сочију. Али, свакако не бисмо потписали јер сматрамо да је то непримерено дестабилизовање целе ситуације пре времена. Једна је ствар да је прошло два, три месеца и да нема вештачења, па да се онда поставља питање како и зашто. Али, они сад хоће да врше притисак када процедура иде својим током. Једино сам незадовољан тужиоцем и он би морао много боље да комуницира са јавношћу, с чим председник владе нема везе", наводи Павловић.
Коментаришући прозивке из власти да се опозиција поделила око ове теме и да је захтев потписало само 70 посланика, Алексић је рекао да није било никакве свађе и навео да је посланички клуб "НАДА" каснио са прикупљањем потписа, али да је у коначном збиру ову идеју подржало 84 трибуна.
Алексић је истакао да захтев после пет дана од датума предаје, улази у скупштинску процедуру и да мора да се нађе на дневном реду прве наредне седнице.
"То нема никакве везе са седницом о буџету, али очито да власт жели да по сваку цену избегне расправу и одговорност за случај убиства 15 грађана у Новом Саду. Да смо нормално друштво, председница парламента би сама иницирала ову седницу, јер је скупштина контролни орган извршне власти, али нажалост она жели да прикрије одговорност извршне власти и зато ће покушавати да избегне ову расправу. Сви који ову трагедију заташкавају и одлажу процесуирање одговорних, директни су саучесници у злочину", тврди Алексић за "Данас".
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је да није било потребе за овим опозиционим предлогом јер ће ускоро бити одржана седница на којој ће се гласати о буџету, што је, како је рекла, "најважнији закон за поверење влади". Она је додала, да је насупрот томе, опозицији "потребан политички ријалити".
"Свако ко иоле прати политику, зна да је током заседања скупштине најважнији закон за Владу увек и у свакој земљи, буџет. Предлог је Влада већ послала Народној скупштини, тако да ћемо ускоро око 26. новембра, имати седницу о буџету. То је увек у политици, уствари седница о поверењу влади. Уколико буџет не буде изгласан, то значи да је пала влада", рекла је Брнабићева за ТВ Прва.
Овај предлог је опозиција поднела уз образложење да је у петак истекао рок за оставке одговорних за страдање 14 особа 1. новембра на Железничкој станици у Новом Саду, што је захтев који су грађани испоставили на протестима.
Увидом у предложени акт на сајту Народне скупштине, потврђује се да су захтев потписали посланици Народног покрета Србије-Ново лице Србије, Странке слободе и правде, Еколошког устанка, Демократске странке, Србија центра, "Ми снага народа" проф. др Бранимира Несторовића, посланички клуб који чине Покрет слободних грађана, СДА Санџака и Партија за демократско деловање, као и Зелено-левог фронта и Не давимо Београд, док се наводи да је "предлагач група од 84 посланика".
Као разлози за гласање о неповерењу владе, наведени су "пропусти у обављању надлежности и предузимању мера, као и невршење дужности утврђивања одговорности надлежних лица, а који су кршењем закона и невршењем своје дужности, неадекватним реаговањем и непредузимањем мера довели до урушавања безбедносног система Србије.
"Милош Вучевић није поводом трагичног догађаја предузео нити један акт на који је овлашћен како би се јавност умирила и како би се спречило да се такви трагични догађаји понове", пише у предлогу за гласање о неповерењу.
У образложењу захтева наводи се и да је "реч о јавном објекту, да је државно предузеће Инфраструктура Железнице Србије било инвеститор, а Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и Влада финансијер радова који су извођени противно Закону о планирању и изградњи и другим прописима, без пријаве радова и са изабраним стручним надзором, а без реаговања на очигледне пропусте, што је директна одговорност Владе Србије".
Како прописује Закон о влади, најмање 60 народних посланика може предложити Народној скупштини да се Влади изгласа неповерење.
"Влади је изгласано неповерење већином гласова од укупног броја народних посланика. Предлог народних посланика се разматра на првој наредној седници Народне скупштине, а најраније по истеку пет дана од подношења предлога. Предлог за изгласавање неповерења председнику Владе се разматра у истом року као и предлог за изгласавање неповерења Влади", наводи се у Закону о влади.