Србија и Балкан

Злоупотребљава ли Мајкл Марфи своју функцију америчког амбасадора?

Иступи Мајкла Марфија су све само не професионални, објашњава за РТ Балкан др Нина Сајић, професор на Факултету политичких наука у Бањалуци
Злоупотребљава ли Мајкл Марфи своју функцију америчког амбасадора?Getty © Armin Durgut/PIXSELL/DeFodi

Kаријерни дипломата, дичи се демократијом своје државе – како је рекао у интервјуу за "Српска инфо", тековином дугом чак 200 година. Истина, није прецизирао који му је омиљени период у та два века: време геноцида над Индијанцима, апартхејда и расизма или доба када су атомске бомбе, "мали дечак" и "дебељко" сравниле Хирошиму и Нагасаки.

Или му је дражи онај период с краја прошлог века, када је америчка демократија бомбама и осиромашеним уранијумом 1999. године засула српске цивиле и децу?  

Рекло би се да је отворен за медијске иступе, али само у одабраним медијима, док за поједине ексклузивно ћути и не одговара на новинарске упите који му се не допадају. РТ Балкан, тако, данима не добија одговор на питања која су од интереса јавности.

У поменутом интервјуу, пориче да има било какве везе са црном листом и санкцијама у Републици Српској и Федерацији БиХ. Све народе у БиХ, тврди, третира једнако. Посебно истанчано чуло има за рад председника Републике Српске. Свашта му замера и у свом најновијем обраћању: оптужује га за корупцију, прогон становништва из Републике Српске, састанке са председником Русије и отвореност ка БРИКС-у.

Он је Мајкл Марфи, (одлазећи) амбасадор САД-а у БиХ.

Иступи Мајкла Марфија су све само не професионални, објашњава за РТ Балкан др Нина Сајић, професор на Факултету политичких наука у Бањалуци и бивши дипломата.

"Без обзира на то што амбасадор Марфи често истиче да је каријерни дипломата и да само следи упутства своје владе, не можемо се отети утиску да његови медијски иступи и поједине активности више личе на лични обрачун са Додиком, него на оно што би један амбасадор у земљи пријема требало да ради. Ти иступи, чини се, имају дубљу, личну компоненту која превазилази дипломатски оквир, а тон којим саопштава своје ставове је врло оштар, агресиван и претећи", каже она.

У БиХ делује велики број дипломата из других земаља и никада није забележено да се иједан од њих према држави пријема опходи на начин Мајкла Марфија. Да ли је његово опхођење заиста одобрила званична администрација САД или се ради о личној самовољи?

"Стиче се чак и утисак да се Марфи крије иза свог дипломатског статуса односно иза тога да је 'представник политике САД' како би одговорио на критике које доводе у питање његову професионалност и објективност. У дубоко подељеним друштвима каква је БиХ, заузимање било које стране, што често можемо видети у изјавама појединих амбасадора акредитованих у БиХ, само доводи до даље политичке поларизације, додатно подстиче већ постојеће поделе и никако не доприноси култури дијалога и поверења", објашњава Сајићева.

Политички аналитичар Војислав Савић за РТ Балкан каже да је Марфи већ дуго времена делује изван оквира пристојности и дипломатске праксе.

"Понаша се као да је председник неке политичке странке у БиХ, а не дипломата и амбасадор. Свакодневна саопштења за медије, писана језиком улице и сарајевског жаргона, употреба непримерених фраза и таргетирање појединаца који су добили подршку народа и легитимитет на изборима су његова свакодневна пракса", описује Савић.

Дупли стандарди и неједнак однос према странама у БиХ су, такође, Марфијев главни хоби, објашњава Савић.

"Не морате бити нешто нарочито упућени да бисте уочили двоструке аршине у политичком и пропагандном деловању амбасаде САД и Марфија. Углавном је оштрица уперена према Додику и лицима из Републике Српске генерално, док многи појединци из Федерације БиХ који свакодневно у својим наступима нарушавају Дејтонски споразум и поредак БиХ пролазе некажњено. То је награда и луксуз који им доносе послушност према амбасади и Марфију, али са друге стране је то мач са две оштрице - будући да се морате уздати у милост онога кога слушате, а не у снагу и легитимитет који црпите из народа који вас делегира да у његово име доносите одлуке", каже Савић за РТ Балкан.

image