Нова блокада тужилаштва у Новом Саду: Гурање и кошкање опозиције са полицијом
Посланици дела опозиције у републичком и покрајинском парламенту, као и градски одборници, поново су испред улаза у зграду тужилаштва и суда у Новом Саду да би их, како су најавили, блокирали. Развили су српску заставу испред зграде тужилаштва.
Радомиру Лазовићу, који је успео да уђе у зграду, позлило је након гурања са полицијом, јавља дописник РТС-а. Са њим су Павле Грбовић и Срђан Миливојевић. Припадници Жандармерије су остале посланике, сем Лазовића, Грбовића и Миливојевића изгурали из зграде суда. Председник Апелационог суда хтео је да их прими, али су посланици то одбили.
Портал 021 јавља да је после кошкања са полицијом позлило и посланику Радивоју Јововићу, као и да је повређенапосланица Данијела Несторовић, која је оборена на степеницама.
Опозициони посланици данас су други дан заредом покушали да блокирају улаз у новосадски суд и тужилаштво, захтевајући пуштање политичара и активиста који су у притвору после протеста због урушавања надстрешнице, као и да се процесуирају одговорни за трагедију.
У односу на јучерашњу блокаду, већи број полиције налази се испред зграде у опреми за разбијање демонстрација, јавља репортер РТС-а.
У урушавању надстрешнице железничке станице у Новом Саду 1. новембра страдало је 15 људи, а још двоје их је тешко повређено.
Због смрти 24-годишње Ање Радоњић, тродневна је жалост у Параћину.
Председник Србије Александар Вучић синоћ је изјавио да одговорност не може да се избегне и да данас очекује оставке у Влади и на другим местима због несреће у Новом Саду.
У Новом Саду су 17. новембра одржани протести, када је блокирана раскрсница код железничке станице, а претходни су били 5. новембра, када је интервенисала полиција.
Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић 5. новембра, истовремено, поднео је оставку.
Истрага о несрећи у Новом Саду је у току, а новосадско Тужилаштво до сада је саслушало 71 особу.
Министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је да је ситуација испред зграде тужилаштва и суда тренутно мирна и да је, према његовим сазнањима, омогућено да запослени у тим институцијама уђу на своја радна места. Дачић је за ТВ К1 рекао да је улога полиције да обезбеди да се не блокира рад тих институција и да протест прође без проблема.
"Чак и народни посланици примењују силу, али полиција ће учинити све да све прође мирно. Нико нема права да удара, гура полицију, врши кривична дела напад на службено лице. Ситуација је сада мирна, нема много људи, ту је педесатак њих", казао је Дачић.
Како додаје, полиција може да интервенише, али упозорава да када се "извади пендрек нема стајања".
"Онај ко руком крене и удари полицију тај више није политички активиста, већ насилник", поручио је Дачић.
Министарка правде Маја Поповић је оценила да је ово најгрубљи вид притисака на правосудне органе и покушај рушења институција наше земље и истакла да се правда не дели на улици већ у судници.
"И зато сам уверена да ће судије и јавни тужиоци издржати притисак и у даљем раду поступати у складу са законом, као што су то и до сада радили. Поново истичем да су ови напади опозиционих посланика и одборника најгрубљи вид притисака на правосудне органе у историји наше земље", закључила је Поповићева.