Вучевић: Нема промене Дејтона без сагласности сва три конститутивна народа и два ентитета у БиХ
Став Србије је да је Дејтонски споразум, уз све мањкавости, једино што чува мир на простору БиХ, и не може мењати без сагласности сва три конститутивна народа и два ентитета, изјавио је председник Владе Србије Милош Вучевић за Срну.
"Мислим да је Дејтон велики договор и споразум који је донео мир на просторе данашње БиХ, али и на простор западног Балкана. Немојте заборавити да су гаранти Дејтона и Хрватска и Србија", рекао је Вучевић поводом 29 година од парафирања Дејтонског споразума.
Према његовим речима, уз све мањкавости које сваки документ увек носи или садржи, Дејтонски споразум је суштински био насушна потреба и Србима, и Бошњацима, и Хрватима, и Србији, и Хрватској, а пре и изнад свега БиХ, која је добила ту структуру која одражава сложеност БиХ и у етничком и у ентитетском смислу.
Како је навео, оно што се дешавало после Дејтонског споразума и Париске конференције, јесте чињеница да се на мала врата врши константна ревизија и одступање од изворног Дејтонског споразума.
"Имали смо одступање још од коридора код Брчког до многих других ствари, које су увек, нажалост, по неписаном правилу, биле на штету Републике Српске. Али, уз све мањкавости и све што се радило, јер се нажалост и данас ради, Дејтонски споразум је оно што једино чува мир на простору БиХ", указао је премијер Србије.
Вучевић је истакао да нема промене Дејтона, односно онога што је дефинисано кроз Дејтонски мировни споразум, без сагласја сва три конститутивна народа и два ентитета који чине БиХ, а како је оценио "све што се ради мимо тога не може да чува то што је Дејтонски споразум донео, а то су мир и стабилност".
"Уз много проблема, уз писане и неписане ревизије Дејтонског споразума, он је суштински акт, документ који је важан и за БиХ, а рекао бих и за цели овај регион. То је став Србије, свакако", истакао је Вучевић.
Општи оквирни споразум за мир у БиХ парафиран је 21. новембра 1995. године у Дејтону, чиме је окончан рат и успостављен уставноправни поредак БиХ, а званично је потписан 14. децембра 1995. године у Јелисејској палати у Паризу.