Србија и Балкан

Боцан-Харченко: Неће бити привремених одлука када је Украјина у питању, желимо трајан мир

У Америци, без обзира којој странци ко припада, постоји русофобија која је дубоко продрла у све поре, али председник Путин је рекао да је у изјавама Трампа током предизборне кампање било неких теза, изјава које су вредне пажње, истакао је амбасадор Руске федерације у интервјуу за ТВ Хепи
Боцан-Харченко: Неће бити привремених одлука када је Украјина у питању, желимо трајан мир© FOTO TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ

Хиљадитог дана од почетка руске Специјалне војне операције у Украјини, који је у бројним западним и прозападним медијима обележен као нека врста годишњице или јубилеја, амбасадор Руске федерације у Србији Александар Боцан-Харченко изјавио је да му није јасно због чега су тих хиљаду дана добили такав значај, истакавши да се за Русију, што се тиче циљева СВО прокламованих на њеном почетку, ништа није променило и да се иде ка њиховом остварењу.  

"Нису одређени никакви рокови, одређени су само циљеви, а као што се зна, међу њима су безбедност Руса који живе на територији Донбаса, Луганска, Запорошкој и Херсонској области, безбедност Русије, денацификација и демилитаризација Украјине. Све то заједно мора да буде извршено. Корак по корак руска војска се креће према том циљу", рекао је Боцан-Харченко у интервјуу за телевизију Хепи.

Он је истакао да се води рат Запада против Русије и да Запад то и не крије јер су отворено рекли да је циљ стратешки пораз Русије.

"И тада је било јасно да је то немогуће испунити, а сада је потпуно јасно да су то илузије", нагласио је Боцан-Харченко.

Говорећи о преговорима, руски дипломата је подсетио да је руски председник више пута указивао на то да се на почетку СВО у преговорима руске и украјинске стране дошло до нацрта споразума који је прихватила и украјинска делегација, али им је онда Запад сугерисао да то одбаце и наставе да ратују.

"Ако узмемо данашњу ситуацију на терену, тај споразум је за Кијев вероватно био бољи. Русија је увек спремна за разговор, али се поставља питање зашто режим у Кијеву, ако жели преговоре, не поништи одлуку о забрани преговора с Москвом", рекао је амбасадор РФ у Србији.

Он је додао да је разговор могућ само уз уважавање и поштовање Русије, испуњавање свих обавеза.

"Међутим, тешко је то очекивати од Запада јер њима је пракса да уз разговоре направе неку велику превару. Што се тиче Русије, ствар је потпуно јасна. Спремни смо за разговоре чији би један од најважнијих циљева био успостављање стабилног, дугорочног мира. Нема ту нити ће бити никаквих привремених одлука. Нека обустава ватре за пет, десет или не знам колико година, па ћемо после тога да видимо коме шта припада. То би било још горе од Минских споразума које је Запад искористио да припреми Украјину за рат", каже Боцан-Харченко.

Дипломатски представник Русије истакао је и да је економија Русије издржала 14 пакета санкција, а спрема се и 15, док су се Европи санкције обиле о главу. Како је навео, најочигледнији пример је Немачка која је од једне од најмоћнијих држава у свету, водеће у ЕУ у економском смислу, сада близу рецесије.

Коментаришући долазак на власт америчког председника Доналда Трампа и хоће ли то евентуално донети промену у односима Русије и САД, Боцан-Харченко каже да се може судити тек на основу конкретних потеза, што су истакли и руски званичници.

"Међутим, нико не верује да ће Америка одједном променити свој геополитички став јер она тај став има, имаће и сачуваће га, а то је њена жеља и намера да господари у свету. Друго је питање на који начин. Зна се да у Америци без обзира којој странци ко припада, постоји та русофобија, дубоко је продрла у све поре. Али председник Путин је рекао да је у изјавама Трампа током предизборне кампање било неких теза, изјава које су вредне пажње", истакао је Боцан-Харченко.

Коментаришући јачање БРИКС-а и стварање мултиполарног поретка, руски амбасадор је рекао да се ради о свету у ком сви сарађују, где су правила универзална, нема понижених и оштећених држава, а једнакост је најважнији темељ сарадње. 

"То се јасно разликује од међународног уређења које је Запад успоставио на основу своје хегемоније. Посебно је неприхватљив тај поредак заснован на правилима која нико није написао, нико није читао и нико не зна, а то су правила које Запад воли да измисли за сваку ситуацију. У Србији се то зна одлично, на примеру готово сваке ситуације у току југословенске кризе од 1991, посебно кад је Косово и Метохија у питању", навео је Боцан-Харченко.

image