Да ли су три оставке затвориле круг: Ко би још могао да сноси одговорност због несреће у Новом Саду

Oставкама Весића, Момировића и Танасковићеве повлаче се сви који су функцијама били" везани" за трагедију у Новом Саду

Политичку и моралну одговорност за трагедију у Новом Саду, када је због пада надстрешнице на Железничкој станици погинуло 15 људи, до сада је подношењем оставки показало троје функционера – два министра Горан Весић и Томислав Момировић, као и директорка "Инфраструктуре железнице Србије" Јелена Танасковић

На седници Скупштине Србије, које је заказана за понедељак 25. новембар посланици ће констатовати оставке Весића и Момировића и њима ће званично престати мандат министра  грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре односно унутрашње и спољне трговине. 

Подношењем ове три оставке затворен је круг оних који су најуже ресором "везани" за трагичан догађај. Момировић је био на челу Министарства саобраћаја у време када је станица реконструисана, Весић га је водио у тренутку када се несрећа догодила, док је Танасковићева управљала "Инфраструктуром железница Србије". Њен претходник је био Небојша Шурлан, али он сада није на јавној функцији и бави се приватним бизнисом. Уколико буде још оставки из политичке сфере, можда би то могао бити неко из локалне самоуправе Новог Сада

Законска процедура предвиђа да парламент на првој наредној седници, без расправе, прима к знању да је министар поднео оставку чиме му престаје мандат. Министар може да образложи оставку у Народној скупштини, уколико жели. 

Но, они су се већ огласили. 

"Обавештавам вас да подносим оставку на место министра унутрашње и спољне трговине. Захвалан сам председнику Републике Србије Александру Вучићу на поверењу и одликовању. За њега и за Србију, увек сам ту", написао је Момировић у оставци премијеру Милошу Вучевићу. 

Весић је истакао да је оставку "поднео као одговоран човек који жели да личним примером покаже да у данашњој Србији постоји морална одговорност због страшне трагедије која се догодила у ресору на чијем је челу".

"Одлазим са ове функције чисте савести и поносан на резултате који остају иза мене као и тима Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре који је радио са мном. Радио сам са великим поштовањем и одговорношћу према грађанкама и грађанима као и у најбољој вери искључиво у интересу Србије", истакао је Весић.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је у обраћању јавности  синоћ да већ током данашњег дана очекује нове оставке у влади и на другим местима.

"Желим људима у Србији да кажем да одговорност не може да се избегне. Некада сносите одговорност политички и морално и када сте потпуно невини и када вас све случајно задеси, али мора да постоји значајна одговорност у кривично правном делу, јер 15 људи нису погинули својом кривицом и својом неодговорношћу већ због тога што неко свој посао није урадио довољно ваљано и у складу са законом", казао је Вучић и навео да ће држава, када је реч о кривичној одговорности, пронаћи кривце што је пре могуће.

Аналитичари су у претходним данима истицали да, када је у питању политичка и морална одговорност, свако ко је ресором везан за инфраструктуру железнице треба да поднесе оставку.

А, то се сада и десило. 

После вести о подношењу оставку, почињу и спекулације ко ће заменити одлазеће министре. Премијер има рок од 15 дана, од престанка мандата претходног министра, да парламенту предложи избор новог министра. Да би био изабран, нови министар треба да добије већину гласова од укупног броја народних посланика. Директор "Инфраструктуре железнице Србије" бира се на конкурсу.