Србија и Балкан

Вучевић: Влада повлачи допуне Закона о високом образовању

Из Владе Србије је саопштено да ће "због незапамћених притисака и уцена руководства Универзитета, Влада сутра донети одлуку о повлачењу допуна Закона о високом образовању"
Вучевић: Влада повлачи допуне Закона о високом образовањуGetty © stock photo

Председник Владе Србије Милош Вучевић саопштио је да ће влада сутра донети одлуку о повлачењу допуна Закона о високом образовању.

Из Владе Србије је саопштено да је Вучевић рекао ће "због незапамћених притисака и уцена руководства Универзитета, Влада сутра донети одлуку о повлачењу допуна Закона о високом образовању".

"На жалост постоје људи који не желе да наша деца студирају на страним универзитетима и да то могу у Србији, а не ван наше земље. Без обзира на све притиске наставићемо да се боримо и наша земља ће бити земља развоја и напретка у којој ће наша деца имати могућност слободног избора да се образују тамо где желе и да остану у својој домовини", навео је Вучевић.

Измене Закона о високом образовању, којима се отварају врата за долазак страних универзитета у Србију, забринуле су декане многих државних факултета. Они сматрају да стиже нелојална конкуренција, која може да угрози њихов опстанак и због тога су, у саопштењу које је потписао ректор Универзитета у Београду професор Владан Ђокић, тражили су повлачење документа из скупштинске процедуре.

Подсетимо, предвиђено је да дозволу за рад страним факултетима издаје Министарство просвете на основу потписаног споразума. Они не би морали да пролазе кроз поступак акредитације у Србији, а услов за добијање дозволе би био да факултет буде акредитован у држави где му је седиште. Дозволу за рад морали би да обнављају на сваких седам година.

Такође, предвиђено је да држава суфинансира школарине студентима из Србије који упишу те факултете, што до сада није био случај са приватним факултетима. У предлогу, чије је повлачење премиејр најавио, је прецизирано да ће страни факултети водити евиденцију и издавати дипломе према прописима државе у којој су акредитовани.

У саопштењу, које је у име факултета Универзитета у Београду, наводи се да ће страни универзитети пословати у Србији без претходно спроведеног поступка акредитације, што сматрају да је дискриминација према домаћим универзитетима. Сматрају да није добро да се из буџета финансирају школарине студената који упишу стране факултете.

Реаговала је и Српска академија наука и уметности (САНУ), која је упутила допис Влади Србије и Министарству просвете и позвала их да повуку предлог допуне Закона о високом образовању из скупштинске процедуре. Они су навели да омогућавање иностраним високошколским установама да учествују у процесу високог образовања у Србији представља озбиљну промену, која не би требала да буде донета без широке јавне расправе.

image