Осумњичен и у Србији и у ЦГ: Шта Алију Балијагића чека после хапшења у Прибојским Голешима?
Алија Балијагић (65) осумњичен у Црној Гори за двоструко убиство, који је јутрос по међународној потерници ове државе ухапшен у селу Прибојска Голеша, на територији Републике Србије, биће из Полицијске управе у Пријепољу уз кривичну пријаву приведен у Више јавно тужилаштво у Ужицу.
Правосудни органи Републике Србије Балијагићу ће на терет ставити кривично дело недозвољено поседовање, држање и ношење оружја и муниције, пошто су код Балијагића, приликом јутрошњег хапшења нађене две пушке и одређена количина муниције.
Очекује се такође да држава Црна Гора, преко Министарства правде у најкраћем року српским правосудним органима достави замолницу за изручење Балијагића пошто је он у тој држави осумњичен за убиство Јована и Миланке Маџгаљ у селу Соколац код Бијелог Поља, 25. октобра ове године.
После достављања замолнице, Балијагића чека екстрадициони притвор и саслушање код судије за претходни поступак Вишег суда у Ужицу на околности екстрадиције. Судија за претходни поступак, на основу документације која стигне из Црне Горе, донеће одлуку да ли су испуњени или нису испуњени услови за екстрадицију осумњиченог.
Коначну одлуку о екстрадицији, односно о изручењу Балијагића донеће Министартво правде Републике Србије.
Иначе, како наводи протал tcma.rs лишење слободе до екстрадиције, односно екстрадициони притвор, регулисано је Законом о међународној правној помоћи у кривичним стварима.
"У складу са чланом 22. Закона, истражни судија може одредити притвор лицу чије се изручење захтева, пре испитивања претпоставки за изручење и без посебног захтева државе молиље за притварање. Притвор се у том случају може одредити из два разлога - услед постојања околности које указују да ће се лице сакрити или побећи у циљу ометања поступка одлучивања о замолници или спровођења изручења и ако постоје околности које указују да ће лице ометати прикупљање доказа у поступку изручења или у кривичном поступку пред судом државе молиље", наводи овај стручни портал.
Према одредбама закона, притвор у оба случаја може трајати најдуже до извршења одлуке о изручењу, а свакако не дуже од годину дана од дана притварања лица чије се изручење се захтева. Према закону, у хитним случајевима надлежни орган државе молиље може поднети захтев за притварање и пре подношења замолнице.
Колико ће у овом случају протећи времена од хапшења до изручења Балијагића правосудним органима Црне Горе у овом тренутку тешко је проценити. Ово посебно због тога што је Балијагић осумњичен за кривична дела и на територији Црне Горе и на територији Србије.
По једном од тумачења, могуће је да ће ухапшени бити најпре процесуиран у Србији због недозвољеног поседовања оружја и муниције а да ће затим бити изручен Црној Гори. Постоје, међутим, и друге могућности.
Судија за претходни поступак у Србији неће саслушавати Балијагића на околности двоструког убиства у Бијелом Пољу које му се ставља на терет, а биће му омогућено и да се изјасни око захтева Црне Горе за изручење.
Балијагић је, иначе, из затвора у коме је због силовања 76-годишње старице и крађе боравио од новембра 2015. године, изашао августа ове године. Вишеструки је повратник у извршењу кривичних дела.
После убиства брата и сестре Маџгаљ, како се претпоставља, неколико дана се крио на територији Црне Горе, а већ последњих дана октобра, односно почетком новембра, први пут је примећен на територији Србије. Ноћас, приликом хапшења, код њега су нађене две пушке, а у обе је био метак у цеви.
Име Алије Балијагића помињано је и крајем новембра 2002. године у вези истраге због суровог убиства малолетне А. П. из Прибоја. Балијагић је тада био главни осумњичени, али против њега није поднета кривична пријава већ против Н. Н. лица.
"У вези с убиством малолетне А.П. из Прибоја дана 26. 11. 2002. године Окружном јавном тужилаштву у Ужицу поднета је од стране СУП-а Ужице кривична пријава против НН учиниоца кривичног дела убиство. У вези с извршењем истог кривичног дела према Алији Балијагићу није покретан кривични поступак нити је исти имао својство осумњиченог. Полиција и суд су по захтеву и предлогу тужилаштва у вези с Алијом Балијагићем предузимали одређене истражне радње", саопштено је пре неколико дана из Вишег тужилаштва у Ужицу.
Беживотно тело девојке нађено је у подруму зграде у којој је живела са породицом.
Председник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић, на друштвеним мрежама објавио је да је рано јутрос обавио телефонски разговор са председником Србије Александром Вучићем и да му је том приликом у име Скупштине Црне Горе и у своје лично име посебно захвалио и честитао свим припадницима МУП-а, Војске и других државних органа Републике Србије на хапшењу Балијагића.
Према речима Мандића, "јутрошњом акцијом, управо на Аранђеловдан, повраћен је мир и спокој у срца и душе грађана Црне Горе и Србије".
"Императив је да држава што хитније процесуира убицу и да Балијагић одговара за злочине које је починио, посебно када се узме у обзир и његова монструозна прошлост. Изузетно је важна чињеница да је Балијагић ухваћен жив и да ћемо имати могућност да чујемо који су то мотиви његовог злочина, где се скривао и да ли је имао саучеснике у свом крвавом пиру. Мир у нашој земљи бранићемо по сваку цену", закључио је Мандић.