"Трансњефт": Спремни смо да помогнемо Србији да изгради крак који ће је повезати са "Дружбом" (МАПА)

Изградња крака нафтовода који ће Београд преко Мађарске повезати са нафтовоодом "Дружба" ће омогућити Србији да буде независнија у снабдевању нафтом, а повећаће и обим сировина које се Србији испоручују за домаћу потрошњу, рекао је Владимир Каланда

Србија је од Русије тражила помоћ у изградњи крака који би је преко Мађарске повезао са нафтоводом "Дружба", рекао је новинарима потпредседник "Трансњефта" Владимир Каланда и потврдио да је Русија спремна да помогне.

"Из српске компаније 'Транснафта Панчево' предлажу изградњу гасовода који ће ићи преко територије Мађарске, директно до 'Дружбе'. Ми смо спремни да помогнемо у реализацији овог пројекта", нагласио је Каланда.

Према његовим речима, овај корак ће омогућити Србији да буде независнија у снабдевању нафтом и значајно ће повећати обим сировина које се испоручују Београду за домаћу потрошњу.

Каланда је појаснио да ће дужина крака од "Дружбе" бити око 300 километара.

Председник Србије Александар Вучић је у новембру 2022. године потврдио планове за изградњу крака нафтовода од "Дружбе". Званични Београд је раније договорио изградњу деонице гасовода дужине 128 километара чија је процењена цена 100 милиона евра између Новог Сада и села Алђо у Мађарској у близини границе.

Захваљујући овом пројекту, Србија ће моћи да диверсификује увоз нафте плаћајући ниже цене за транзит. Тренутно сировине у земљу улазе преко Хрватске нафтоводом "Јанаф".

Изградњом нафтовода ка Мађарској, наша земља више неће зависити од хрватског нафтовода преко којег, због санкција Европске уније, од 5. децембра 2022. не можемо да купујемо нафту из Русије. Када се Србија и Мађарска повежу, Србија ће преко "Дружбе" моћи да се снабдева руском нафтом.

Изградња нафтовода, који ће се на територији Мађарске повезати са "Дружбом", трајаће најмање две до три године, рекао је шеф кабинета мађарског премијера Гергељ Гуљаш.

Нафтовод "Дружба" настаје у Алметјевску, пролази кроз Брјанск, а затим се рачва на два дела – северни, преко територије Белорусије, Пољске, Немачке, и јужни, преко територије Украјине, Чешке, Словачке и Мађарске.