Рампа за стране универзитете: Шта стоји у допуни Закона о високом образовању коју повлачи Влада

Најава доласка страних универзитета изазвала је негодовање у академској заједници. Представници појединих државних факултета сматрају да би им стигла нелојална конкуренција, јер страни факултети не би морали да пролазе кроз програм акредитације у Србији

Допуна Закона о високом образовању, којом се отварају врата за долазак страних универзитета, биће повучена из скупштинске процедуре. Премијер Милош Вучевић најавио је да ће одлуку о повлачењу документа Влада Србије усвојити на сутрашњој седници.

Иначе, најава доласка страних универзитета изазвала је негодовање у академској заједници. Представници појединих државних факултета сматрају да би им стигла нелојална конкуренција, јер страни факултети не би морали да пролазе кроз програм акредитације у Србији. Наводе и да би то значило затварање високошколских установа у Србији које уписују мали број студената.

Најгласнији је био Универзитет у Београду, који је најавио и "обуставу рада" уколико се допуна Закона не повуче из скупштинске процедуре, а затим спроведе "најшира стручна и јавна расправа о томе".

Из Министарства просвете више пута су нагласили да је идеја измене Закона да се омогући долазак страних универзитета, како млади не би одлазили из земље на студирање. Већина њих, како кажу, остану у иностранству да раде и живе. 

Премијер Вучевић је образложио да допуну Закона повлаче због "незапамћеног притиска".

"Нажалост, постоје људи који не желе да наша деца студирају на страним универзитетима и да то могу у Србији, а не ван наше земље. Без обзира на све притиске наставићемо да се боримо и наша земља ће бити земља развоја и напретка у којој ће наша деца имати могућност слободног избора да се образују тамо где желе и да остану у својој домовини", рекао је Вучевић, саопштено је из Владе.

Реаговао је и председник Србије Александар Вучић који је изјавио да је "очајан због одлуке Владе Србије да повуче предлог допуна Закона о високом образовању".

"Знам шта су притисци, знам шта су уцене, шта су сви они који само чекају да добију све 'умешено па обешено', а никада не би да прихвате ни конкуренцију, никада не би да прихвате да нам деца остају овде уместо што нам иду у иностранство", рекао је Вучић.

Он је навео да је намера била да се доведе конкуренција у Србију и да млади не одлазе у иностранство.

"Видећу да ли ћу лично да поднесем предлог тог Закона, па да видимо ко ће имати већу подршку", рекао је Вучић за РТС.

А, шта заправо стоји у предлогу допуне Закона о високом образовању? Предвиђено је страни универзитети не пролазе кроз поступак акредитације у Србији, већ је довољно да буду акредитовани у држави где им је седиште. Дозволу за рад издаје им Министарство просвете на основу потписаног споразума.

Прецизирано је да комплетну евиденцију о студентима и издавање диплома воде према прописима државе одакле долазе. Што значи да академци који добију њихове дипломе морају да је нострификују у Србији, као да су факултет завршили у иностранству.

Страни факултети ће дозволу за рад морати да обнављају на сваких седам година. Такође, предвиђено је да држава суфинансира школарине студентима из Србије који упишу те факултете, што до сада није био случај са приватним факултетима. 

У предлогу је прецизирано да ће страни факултети водити евиденцију и издавати дипломе према прописима државе у којој су акредитовани.