Русија и Србија развијају сарадњу: Потписана два меморандума у Санкт Петербургу (ВИДЕО)
Српски министар за међународну економску сарадњу у Влади Србије Ненад Поповић и руски министар економског развоја Максим Решетњиков су на српско-руском Међувладином комитету за трговину, економску и научно-технолошку сарадњу који је одржан у Санкт Петербургу потписали два Меморандума – о сарадњи у области безбедности и здравља на раду и о сарадњи АД "Транснафта Панчево" и ЈАД "Трансњефт".
Поповић и Рештњиков су разговарали су о многобројним важним областима које обухватају саобраћајну инфраструктуру, индустрију, енергетику, здравство, пољопривреду и високу технологију. Такође, указано је на важност одржавања туристичких и културних веза између ове две земље, уз напомену да Русија заузима једно од водећих места по броју туриста који посећују Србију.
Прошле године отворен је Центар за образовање и проучавање руског језика у Новом Саду а за недељу дана одржаће се пети Руско-српски културни форум у Београду.
Према речима руског министра економског развоја, потписивањем меморандума о сарадњи из области безбедности и здравља на раду, значајно ће се допринети приближавању радног законодавства Русије и Србије. Он је такође дао предлог сарадње у смеру стварања заједничке руско-српске компаније која би се бавила селекцијом семена хибрида кукуруза и сунцокрета.
Решетњиков је најавио и покретање руско-српског одељења нуклеарне медицине која ће се бавити дијагностиком и лечењем карцинома.
"Предали смо нацрт туристичке мапе пута за 2025-2026. годину нашим српским колегама. Планирамо да промовишемо туристички потенцијал наших земаља и стимулишемо улагања у значајне руске пројекте. Нашим партнерима смо представили каталог са тридесет перспективних инвестиционих пројеката, укључујући велика руска одмаралишта, тематске паркове и хотеле", рекао је Максим Решетњиков.
Српска страна се посебно заинтересовала за технологије "паметног града" на примеру Москве уз напомену да би искуство руске престонице могло да буде од користи Београду у модернизацији свог система управљања.
Перспективе будућих заједничких пројеката
Представници Србије и Русије такође су разговарали о будућим плановима за отварање организације "Тачка кључања" у Београду у циљу заједничког рада научника, предузетника, државних службеника и студената. Нови простор ће омогућити формирање руско-српских технолошких веза које ће се протезати од универзитета до различитих предузећа. Отварање је планирано за период између јануара и фебруара 2025. године.
Министар за међународну економску сарадњу у Влади Србије Ненад Поповић истакао је значај постигнутих договора у оквиру 20. јубиларног заседања Међувладиног комитета Русије и Србије. Он је рекао како резултати овог састанка могу значајно утицати даље јачање стратешког партнерства две земље. Према његовим речима, садашња фаза сарадње отвара нове хоризонте за реализацију заједничких пројеката, што је неопходан корак за постизање још дубљих и вишеструких веза Русије и Србије.
"У следећем периоду интезивираћемо нашу сарадњу по свим пољима. Желимо да се та сарадња прошири и на области културе, спорта и наравно неговању наше традиције. Ми имамо заједничку историју. Били смо заједно у свим балканским ратовима, заједно смо били у Првом светском рату и у Другом светском рату. Русија је била уз нас када је било бомбардовање деведесетих. Русија нам је сачувала својим ветом у Савету безбедности одлуком председника Путина наше Косово и Метохију који су део Републике Србије", закључио је Поповић.
Руски министар економског развоја, Максим Решетњиков, истакао је спремност земаља да развијају сарадњу у оквиру заједничких руско-српских пословних догађаја позивајући српску страну да учествује на међународном економском форуму у Санкт Петербургу, који ће се одржати од 18. до 21. јуна 2025. као и на другим великим конгресним и изложбеним догађајима у Русији.