Седница Скупштине Србијe: На дневном реду државна "каса" и преко 50 других закона

Из табора дела опозиције најављују да ће спречити одржавање седнице. Буџет предвиђа приходе од 2.346,2 милијарде динара

Посланици Скупштине Србије почињу расправу о Предлогу буџета за 2025. годину и пратећим законима, а на дневном реду седнице је 55 тачака.

Седница долази после тензија између власти и дела опозиције који трају данима након трагедије у Новом Саду када је погинуло 15 људи, а из опозиционог табора су стигле најаве да ће спречити одржавање седнице.  

Председница парламента Ана Брнабић рекла је раније да не види разлог зашто је опозиција поднела захтев за неповерење Влади, када је седница о буџету свакако тест за Владу. 

Буџет за наредну годину предвиђа укупне приходе од 2.346,2 милијарде динара, а расходе од 2.660,2 милијарде динара. Одбор за финансије Скупштине Србије прихватио је Предлог Закона о буџету Србије за 2025. годину и предложио Скупштини Србије да га усвоји, као и Закон о изменама и допунама Закона о буџетском систему и завршни рачун буџета Србије за 2023. годину.

Министар финансија Синиша Мали рекао је да су два основна поља деловања – убрзани раст животног стандарда грађана и наставак раста Србије кроз велике инвестиције. Мали је нагласио да је овај буџет први који Србија припрема и предлаже као земља са инвестиционим кредитним рејтингом, што нам отвара нове шансе за нове инвестиције, за нова радна места, нове фабрике, ниже трошкове када су камате у питању.

Говорећи о расту животног стандарда грађана навео је да ће пензије већ од децембарске бити повећане за 10,9 одсто, па ће просечна пензија следеће године износити 436 евра, док је тренутно просек око 390 евра.

"Што се тиче плата, подижемо плате у јавном сектору од 1. јануара наредне године, за 8 одсто а за запослене у просвети за 11 одсто", рекао је Мали.

Минимална зарада ће следеће године бити 457 евра. За капиталне инвестиције биће издвојено 7,4 одсто БДП-а, што је око 762 милијарде динара.

На дневном реду седнице је и Предлог закона о изменама и допунама Кривичног законика, измене и допуне Закона о играма на срећу, Закона о енергетици и Закона о пензијском и инвалидском осигурању, а расправљаће се и о Предлогу Закона о услугама и Предлогу Закона о стратешкој процени утицаја на животну средину.

На дневном реду су и међународни споразуми, уговори и меморандуи, као и Предлог одлуке о избору чланова Савета Агенције за енергетику, листе кандидата за председника Комисије за заштиту конкуренције и чланове Савета комисије.