Курти сања да тужи Србију: Припремио 189 метара "доказа" за тужбу против Београда

Осокољен учинком тима од 30 људи које је запослио у институту који је основао пре годину дана да би сакупљао доказе о "злочинима почињеним током рата на Косову", Курти опет најављује битку за "међународну правду", што значи да није одустао од сулудог плана да у одређеном тренутку тужи државу Србију и тражи одштету

Премерио је премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти да има тачно 189,5 метара фасцикли, односно 15 терабајта разне документације. Све то, како се хвали, сакупио је његов институт који је основао пре годину дана да би сакупљао доказе о "злочинима почињеним током рата на Косову". Осокољен учинком тима од 30 људи, Курти опет најављује битку за "међународну правду", што значи да није одустао од сулудог плана да у одређеном тренутку тужи државу Србију и тражи одштету.

Током недавне посете институту, руководство је поднело Куртију рапорт о једногодишњем раду, уз информацију да су током девет месеци сакупили видео и аудио снимке и фотографије из 67 различитих извора. Међу њима су министарства, општине, невладине организације, новинари, активисти за људска права, али и разни колекционари.

"Ово је виталан и одлучујући посао и за нашу историју и за правду за нас, јер, с једне стране разумемо историјску истину у тачној мери на основу ових докумената, док с друге стране ово представља веома важно место за обраћање локалног и међународног правосуђа како би се жртве рехабилитовале и обезбедила надокнада, јер је правда која недостаје настављена неправда", рекао је Курти.

Када је оснивао свој институт Курти је на седници владе у Приштини саопштио да ће се он бавити истраживањем злочина Србије на КиМ у периоду 1998-1999, јер она "не сме остати некажњена".

Злоупотреба пописа

Током посете институту, премијер лажне државе искористио је прилику да захвали и Агенцији за статистику, а зато што је на последњем попису становништва "поставила питања и о штети, страдањима и губицима које су наши грађани доживели током рата". Политички представници Срба и невладин сектор тада су упозорили да се процес "пребројавања" опасно злоупотребљава, а посебно зашто се питања о штети и страдањима односе само на период од 28. фебруара 1998. до 11. јуна 1999. године.

Дакле, период након тога, када су Срби и други неалбанци највише страдали нигде није евидентиран.

Према тумачењу правних експерата, сва досад прикупљена документација остаће да скупља прашину по полицама између којих се провлачио премијер лажне државе, јер не постоји шанса да тзв. Косово покрене спор против Србије пред Међународним судом правде. Тужбу о којој сања Приштина немогуће је поднети из формално-правних разлога.

Варади: Тужбе су политички, а не правни гест

"Пред Међународним судом правде могу да иступају само државе чланице Уједињених нација, као и потписнице Конвенције о геноциду. Пошто тзв. Косово није у УН, ни члан Статута Међународног суда правде, ни потписник Конвенције, не постоји могућност да поднесе тужбу против Србије за геноцид", објашњава, за "Новости", академик проф. др Тибор Варади, експерт за међународно право.

Према његовим речима, постоји теоретска шанса да се нека призната држава понуди да уместо Приштине поднесе тужбу, а раније се помињало да би то могла да уради Албанија. Предуслов је да та земља докаже да се предмет тужбе тиче баш ње директно.

Проф. Варади подсећа на случај Палестине у чије име се суду у Хагу обратила Јужна Африка, тражећи да се размотри да ли Израел чини геноцид над Палестинцима у Гази.

"Мислим да је мало вероватно да ће се неко у име тзв. Косова појавити као тужилац. Пре бих рекао да се ове њихове најаве могу тумачити као политички, а не правни гестови",  додаје професор Варади.

Он сматра да би, такође теоретски, Куртијева власт могла да крене на појединце и то пред Међународним кривичним судом. И ту, међутим, постоји препрека, јер нису члан, па би поново морала да се пронађе нека "линија" да се план спроведе.

У сваком случају, Приштина наставља да сакупља "доказе", а њени представници не пропуштају прилику да пред светским званичницима упере прстом у Београд, тврдећи да је тзв. Косово било жртва "великосрпске агресије". Правећи лажну паралелу са Украјином, уједно протурају дезинформације да опасност није прошла, сервирајући навијачким западним медијима причу о наводној изградњи база српске војске и стационирању дуж административне линије између КиМ и централне Србије.

Док сања да наплати "ратну одштету", а истовремено свакодневно удара у ратне бубњеве, Курти већ годинама напада и прогони наш народ у јужној српској покрајини, за шта користи и свој добро разрађени правосудни систем. Хапшења без доказа су свакодневна, тужилаштво доводи лажне сведоке, игноришу се искази оних који говоре било шта позитивно о оптуженима... И све је више оптужби за ратне злочине против Срба - само за последње две године 17 ухапшених.

"Циљ је да се што више Срба оптужи за наводни ратни злочин да би Приштина показала да је наш народ генерално чинио те злочине. Та суђења, наравно, нису ни праведна, ни правична, већина оптужница је измишљена, изјаве сведока углавном контрадикторне", каже, за "Новости" адвокат Љубомир Пантовић, бранилац више наших сународника против којих су подигнуте разне оптужнице.

Пантовић каже и да је приметна жеља да се сви процеси против Срба убрзају и да се донесу осуђујуће пресуде, упркос томе што у већини случајева не постоје никакви докази. Он истиче да су главна мета људи који су остали да живе на територији КиМ и указује да се на томе види степен апсурда.

"Да су они починили било какав злочини сигурно не би остали на простору Косова и Метохије", указује Љубомир Пантовић.