Србија и Балкан

(Такозвани) Дан државности БиХ: Шта славе Бошњаци и зашто је за Србе данас обичан радни дан?

Они који су те 1943. године у Мркоњић Граду већали и на крилима народно-ослободилачке борбе прогласили братство и јединство народа у БиХ не би могли ни да замисле шта ће се одиграти деведесетих година, као ни шта ће се дешавати данас
(Такозвани) Дан државности БиХ: Шта славе Бошњаци и зашто је за Србе данас обичан радни дан?© РТ Балкан

Празници у Босни и Херцеговини су још једном оголили стару истину – ова држава је дубоко подељена.

Док се широм Федерације, у оном делу где већински живе Бошњаци, вијоре жуто-плаве заставе и прославља дан када је, по бошњачком тумачењу БиХ добила државност, за Републику Српску је то само још једна годишњица ЗАВНОБИХ-а.

Они који су те 1943. у Мркоњић Граду већали и на крилима народно-ослободилачке борбе прогласили братство и јединство народа у БиХ не би могли ни да замисле шта ће се одиграти деведесетих година, као ни шта ће се дешавати данас. Били би, у најмању руку затечени, када би сазнали да ће управо они који су се први одрекли тог братства и јединства, кренувши у поход рушења заједничке државе, данас славити дан државности.

Оштра подељеност посебно је видљива у дипломатско-конзуларним представништвима БиХ, па се у онима којима руководе Срби данас не празнује.

Уобичајен радни дан је, између осталог, у Генералном конзулату у Штутгарту. Вера Сајић, генерални конзул БиХ у Штутгарту, каже да БиХ нема закон о празницима и да не постоји такозвани дан државности, као што не постоји ни БиХ из доба ЗАВНОБиХ-а и АВНОЈ-а.

"Таква БиХ је престала да постоји у грађанском рату деведесетих година" , нагласила је Сајићева.

Према њеним речима, пуцњем на српског свата у Сарајеву 1992. године срушена је тадашња БиХ и све њене тековине.

Радно је и у амбасади БиХ у Будимпешти.

"Све дипломате и остало особље српске националности данас су на послу, у складу са Календаром нерадних дана, државних и других празника Републике Српске. За нас је 25. новембар уобичајен радни дан, са пуним радним временом", истакла је Биљана Гутић Бјелица, амбасадор БиХ у Мађарској.

Празник апсурда и злоупотреба историје

Да би се схватила проблематика и истина у вези са 25. новембром потребно је разјаснити њен историјски контекст, наводи историчар Предраг Лозо.

"То је један догађај из Другог светског рата који се никако не може истргнути из онога што се назива стварање друге Југославије. Они који данас обележавају тај догађај, превиђају да је ЗАВНОБИХ само један од догађаја у оквиру АВНОЈ-а, дакле стварања друге Социјалистичке Југославије, који је опет био само један револуционарни чин. Не можемо занемарити чињеницу да су на седници ЗАВНОБИХ-а учествовали делегати који нису били изабрани од народа. То је био револуционарни чин новог почетка", објашњава Лозо.

Пројекат стварања и обележавања такозваног дана државности, додаје он, представља подметање и ревизију историје.

"Елите у Сарајеву покушавају тај дан да представљају као неки празник континуитета наводне дугогодишње државности Босне и Херцеговине, која у том облику никако и никада није постојала. То је празник дисконтинуитета, а оно што показује сав апсурд БиХ, јесте да се они који су разваљивали Југославију данас позивају на ЗАВНОБИХ не желећи ништа друго него да успоставе своју хегемонијалну позицију на нивоу данашње државе", сматра он.

То понашање је, како наводи, веома опасно, јер они који су били на страни фашизма у Другом светском рату, данас се "продају" као главни представници антифашизма.

"Сви знамо да је у току Другог светског рата српски народ био носилац два антифашистичка покрета на овом простору и да је више од 75% страдалих партизана са територије данашње БиХ било српске националности. Што је далеко више него што је било његово учешће у укупном броју становништва. Дакле, српски народ се идеолошки дигао на устанак пре свега да се одбрани од покушаја уништења у Независној Држави Хрватској, а већина Хрвата и муслимана била је на страни окупатора и НДХ. А данас они Србима испостављају такозвану 'школу антифашизма' и говоре како би се требало односити према револуционарном празнику, односно дану ЗАВНОБИХ-а", закључује Лозо.

Земља без суверенитета

Такозвани дан државности БиХ још једном је показао да је Босна и Херцеговина земља апсурда и држава без суверенитета, каже за РТ Балкан саветник председника Републике Српске и правник Огњен Тадић.

"О бесмислености прославе годишњице ЗАВНОБиХ-а најбоље говори чињеница да данас као окупатор функције високог представника овом земљом покушава да овлада Немац Кристијан Шмит, а да су нам међусобни односи такви да једни о другима махом говоримо као о усташама, СС-ханџаровцима и четницима, а не као о партизанима", тврди Тадић.

 Америчке честитке или смејање у лице БиХ

Такозвани дан државности Босни и Херцеговини пожурили су да честитају многи амерички службеници и чиновници. Стигла је и честитка државног секретара САД Ентонија Блинкена који је поручио да САД "цене своје дубоко и широко партнерство" са БиХ, те да подржавају суверенитет, територијални интегритет и мултиетнички карактер земље.

У честитки нема ни речи о Дејтону и спровођењу слова Дејтонског мировног споразума, без којег данашње БиХ не би ни било. Зато има наглашене подршке за евроатлантску интеграцију БиХ, уз занемаривање става Републике Српске која се категорично противи уласку у НАТО савез.

Занимљива је била и честитка америчког амбасадора у БиХ. Мајкл Марфи послао је видео-поруку из Јајца, иако тај град нема никакве везе са 25. новембром 1943. Можда у Мркоњић Град није смео или је водопад у Јајцу био фотогеничнији?

Државност честитају они који јој исту одузимају

Честитка одлазеће америчке администрације изгледа као нешто што је писао амерички амбасадор Мајкл Марфи, а потписао Ентони Блинкен, каже за РТ Балкан српски посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Сања Вулић.

"Са разлогом се цели свет радује новој администрацији Стејт департмента и сарадницима председника Доналда Трампа. Не прихватам да у Белој кући седе незналице, али прихватам да је ову такозвану честитку писала запослена дружина у амбасади САД-а у Сарајеву и то сарајевски Бошњаци који су 'испрали' мозак и самом Марфију. Лоби сарајевских Бошњака запослених у амбасади САД је до те мере канцероген да и од дипломата направе циркусанте", каже Вулићева.

Америчка честитка је неприкладна, срамотна и потпуно промашена, а прећуткивање Дејтона је рушилачка политика, сматра Огњен Тадић.

Предраг Лозо наводи да то што званични представници САД-а занемарују Дејтонски мировни споразум и упорно позивају на интеграцију у НАТО савез, који нас је деведесетих бомбардовао није изненађење. То је, каже он, само наставак њихових старих политика.

"Ми знамо да су се САД и земље Запада још у току рата у БиХ сврстале на једну страну. Немојте заборавити да је Република Српска, односно положај Војске Републике Српске и српски народ у Босни и Херцеговини, прва територија и народ које је НАТО бомбардовао на тлу Европе након Другог светског рата", објашњава Лозо за РТ Балкан он подсећа да је Дејтонски споразум амерички документ, као и да је САД 1994. преузела иницијативу у мировним преговорима у БиХ да би успоставила хегемонију на овом простору.

Нестабилна БиХ је једина пожељна и по мери САД, истиче он и додаје да Колективном западу одговара колонијални статус БиХ, а они који честитају данашњи "празник" управо желе да БиХ остане у подређеном положају. 

Америци ни нацизам не смета

Амбасадор БиХ у Србији Александар Врањеш наглашава за РТ Балкан да Блинкенова честитка показује да САД не поштују државну заједницу БиХ, као ни конститутивне народе.

"Пре свега он се обраћа 'народу' Босне и Херцеговине у једнини, из чега се јасно  сугерише да за САД постоје само тзв. Босанци и Херцеговци у једнини чиме се вређају пре свега српски и хрватски конститутивни народ који је уставна категорија. Други елемент писма је позивање на неку државност. САД заборављају да су ту социјалистичку 'ЗАВНОБИХ' државност БиХ управо они разбили када су признали нелегални референдум 1. марта 1992. године којим су тадашњи Муслимани заједно са Хрватима у БиХ кренули у правцу сецесије из СФРЈ, а онда су то додатно 'зачинили' оног момента када је амерички амбасадор Зимерман навео Алију Изетбеговића да повуче потпис са Лисабонског споразума и тиме гурнуо тадашње Муслимане у рат. Тако да би Блинкен требао Бошњацима да упути извињење сваког 25. новембра јер су их одвојили од југословенске државности чији је саставни део био и ЗАВНОБИХ, затим су их 'навукли' да уђу у рат са јачим противницима што је резултовало великим жртвама муслиманског становништва, а данас се представљају као неки лажни пријатељи тих истих Бошњака", подсећа амбасадор. 

Трећи елемент писма, како наводи, тиче се "атлантске" будућности БиХ, која не постоји, а из украјинског искуства јасно је да форсирање такве будућности може само да доведе до хаоса.

"Блинкеново писмо можемо тумачити једино као израз непријатељства према дејтонској БиХ, јер оваквим конструкцијама САД само додатно продубљују политичке конфликте у БиХ и показује да не поштује дејтонску БиХ иако је под њиховим кишобраном и настала", каже Врањеш и додаје да су могли су да напишу ону болну истину да је већинско хрватско и муслиманско становништво у БиХ тог 25.11.1943. било на страни нациста, док су само мање групе биле уз српску већину у Народноослободилачком покрету.

Овај дан би, како наглашава, требало упутити честитку српском становништву Републике Српске као једином легитимном наследнику народноослободилачке борбе у БиХ.

"Али наравно, то се за време ове америчке администрације у САД неће десити, јер из украјинског искуства видимо да њима ни нацистички симболи више не сметају", додаје амбасадор. 

Бивши Дан ЗАВНОБиХ-а 25. новембар обележава се као такозвани дан државности у делу Федерације БиХ који је већински насељен бошњачким становништвом, док га Хрвати не обележавају. На нивоу БиХ нема закона о празницима, па су у ентитетима на снази закони о празницима Републике Српске и ФБиХ.

Република Српска слави 9. јануар као Дан Републике и 21. новембар као Дан успостављања Општег оквирног споразума за мир у БиХ.

image