Пројекат "Здравитас" узнемирио родитеље: Ко скупља податке о деци и има ли разлога за страх?
Пре него што је у потпуности заживео у основним и средњим школама пројекат "Здравитас" изазвао је општи хаос. Родитељи који су раније дали сагласност за остваривање увида у телесне и моторичке резултате свог детета са реализованих тестирања најавили су, како сазнајемо, тужбе против Министарства здравља и наставника. С друге стране, појединци који се нису изјаснили о приступу овим подацима, одлучили су да се обрате нотарима како би узели оверено овлашћење да немају никакву обавезу да укључују дете у тај пројекат.
Како РТ Балкан сазнаје, од Министарства просвете затражено је и да се "Здравитас" стави ван снаге, иако би приступ корисничком порталу родитељима деце требало да буде омогућен од 2. децембра 2024. године.
Иако министарство, Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности и надлежна инспекција тврде како је платформа сигурна и безбедна, да је сврха обраде података у складу са законима, те да ће административном делу портала приступ подацима поред администратора имати искључиво ауторизовани корисник, а корисничком само родитељ, односно законски заступник - из Уније синдиката просветних радника Србије питају надлежне - шта желе да постигну пројектом и зашто се форсира по сваку цену када те податке школе већ воде у оквиру наставе физичког и здравственог васпитања.
"Ми смо имали састанак у петак, 22. новембра са представницима министарства и у начелу смо затражили да се пројекат стопира док се не уради нека озбиљнија промотивна кампања којом би се родитељи и целокупна јавност упознали са детаљима. Не можемо ми наставници да убеђујемо родитеље да прихвате 'Здравитас'", наводи председница Уније синдиката просветних радника Србије Валентина Илић.
Она додаје да су данас добили записник са састанка од министарства, који се практично не подудара са оним што је било иницирано, те да имају форе до сутра у 12 да на исти упуте примедбе.
Иначе, "Здравитас" би требало да се примењује над ученицима, од 3. разреда основне школе па до краја средњошколског образовања.
У оквиру портала "Здравитас" обрађују се следећи подаци о ученицима: име, презиме, име једног родитеља (законског заступника), ЈМБГ, ЈОБ (јединствени образовни број), датум, место и општина рођења, пол, висина тела, маса, индекс телесне масе (масна компонента телесног састава), трчање на 20м са прогресивним повећањем брзине, претклон у седу, лежање-сед за 30 секунди, скок удаљ, издржај у згибу и чунасто трчање 4x10м...
Циљ пројекта је да се смањи гојазност код деце, предупреде деформитети и повећа физичка активност, како кроз појачан фонд часова физичког васпитања, тако и кроз формирање Националног извештаја са базом података о проблемима код деце и младих са аспекта здравственог стања целокупне нације.
Међутим, из адвокатске канцеларије "Радић" данас су Министарству просвете такође упутили допис да се "Здравитас" стави ван снаге.
"Министру просвете Славици Ђукић Дејановић предлажемо да стави ван снаге примену Закона о основама система образовања и васпитања, у делу који предвиђа да се у електронском облику евидентирају и преко ЈОБ-а и ЈИСП-а трајно чувају подаци. Не постоји објашњење ни правни основ зашто би се ти подаци трајно користили и чували у мобилним телефонима директора, наставника или приватних обрађивача", наводи адвокат Момир Радић за РТ Балкан.
Он додаје да су ти подаци идеални за "злоупотребу за различите статистике, фармацеутску индустрију, политичке, имовинске и друге уцене".
"Неосновано је тврдити да није потребна сагласност деце или њихових родитеља за трајно сакупљање података који се могу користити током читавог њиховог живота", каже адвокат.
Министарство просвете је руководилац пројекта, Канцеларија за информационе технологије и електронску управу је обрађивач, а софтвер за "Здравитас" је израдио Факултет организационих наука, у сарадњи са Факултетом спорта и физичког васпитања Универзитета у Београду. У питању су подобрађивачи, на које је Канцеларија пренела права и обавезе добијене од ресорног министарства, објашњава адвокат.
Министарка просвете Ђукић Дејановић није одговорила на наша питања.
Иначе, резултати последњег истраживања испитивања здравља становништва у Србији из 2019. године показују да постоји тренд пораста броја деце са гојазноћу и прекомерном телесном масом.
Проценат деце са гојазноћу у узрасту од седам до 14 година износио је 10,5 одсто, док је исти проценат 2013. и 2006. године био 4,9 одсто, односно 2,6 одсто.