Вучић: Нећемо заборавити Еквиторијалној Гвинеји заштиту територијалног интегритета Србије
Председник Србије Александар Вучић захвалио се Екваторијалној Гвинеји на поштовању територијалног интегритета наше земље, као и на подршци коју је Србија имала од те земље у УН када су доношене резолуције против виталних интереса Србије.
"Србија уме да памти и биће увек уз вашу земљу и ваш народ. Хвала на подршци коју пружате територијалном интегритету Србије, а посебно хвала на томе што знам да водите рачуна о том питању на сваком месту у свету. Хвала и за подршку у нелаким тренуцима када су против Србије у Уједињеним нацијама доношене резолуције против наших интереса", рекао је Вучић након састанка са лидером те земље Теодором Обијангом Нгема Мбасогом.
Српски председник је истакао да Србија и Еквиторијална Гвинеја деле уверења да "суверене, самосталне и озбиљне земље могу саме да доносе своје одлуке".
Како је објаснио Вучић, на састанку који је претходио обраћању јавности, разговарали су о сарадњи у свим сферама, а пре свега у области привреде, пољопривреде и дигитализације. На дневном реду била је и сарадња у области образовања, грађевинарства, као и војно- техничка и војно - медицинска сарадња.
"У свим тим областима верујем да имамо огромну шансу да унапредимо односе", рекао је председник Вучић и подсетио на први долазак Теодора Обијанга Нгема Мбасога у Београд - давне 1978, годину дана пре него што ће доћи на чело Екиворијалне Гвинеје.
"Наша је жеља да будемо што је могуће више присутни на афричком континенту где се догађа једна врста поновно широког народног ослободилачког покрета. То је нова фаза у борби против неоколонијализма, где људи желе да за себе задрже економску користи, а не само да то иде великим силама, као што је био случај у претходном периоду. Еквиторијална Гвинеја то разуме, то је земља која контролишу своја изворишта нафте. Уганда има, рецимо, најбљу кафу, али када је извезу и пошто она само прође кроз печењаре, буду шест пута скупље. Људи у Африци то разумеју и траже све веће присуство у УН. Афричке земље и афрички континент ће у томе имати нашу подршку", рекао је Вучић.
Председник Еквиторијалне Гвинеје казао је да је ово пут којим морају да иду да били у потпуности суверена земља, "која не дозвољава да јој се други мешају" у унутрашња питања.
"Са тим расположењем смо дошли овде и морамо да оживимо нашу сарадњу. Африка пати од многих потешкоћа и то 50 година од стицања независности. Имамо политичку независност, али тражимо и економску и привредну. Фали нам и технологија. Они који су нас колонизовали и даље нам не дају да будемо економски независни. Надамо се да ће потписани уговори обема странама да буде од користи", рекао је Теодор Обијанг Нгема Мбасог и додао да земље Сахела пате од тероризма и плаћеника.
"У Гвинејском заливу имамо проблем са пиратима који онемогућавају робну размену. Зато морамо да тражимо савезнике у земљама које се боре за свој суверенитет попут Србије. Када се вратим објавићу свом народу добре резултате које смо постигли са српским званичницима. Наше савезништво је сигурно савезништво и корисно за обе стране", казао је председник Еквиторијалне Гвинеје.
Представници влада овом приликом су разменили споразуме које су потписали у области безбедности, образовања, економске и трговинске сарадње, узајамног подстицаја и заштите улагања.