Србија и Балкан

РТ Балкан сазнаје: НАТО није дао визе српским посланицима

Канада није дозволила да двоје посланика Србије оду на заседање Парламентарне скупштине НАТО у Монтреалу. Лажна држава Косово радо виђен гост
РТ Балкан сазнаје: НАТО није дао визе српским посланицимаGetty © Photo by Pierre Crom/Getty Images

Српска делегација није учествовала на 70. заседању Парламентарне скупштине НАТО-а које је јуче завршено у Монтреалу, јер нашим посланицима, како РТ Балкан сазнаје, нису одобрене канадске визе.

Према нашим информацијама, требало је путују чланови парламентарног тима при ПС НАТО Наташа Јовановић и Зоран Драгишић из Српске напредне странке. Званичан разлог одбијања није наведен, али га није тешко погодити. Наша земља, малтене једина у окружењу, не жели да се прикључи Алијанси, већ да остане војно неутрална. 

Такође, Београд је трн у оку, јер не одустаје ни од става да неће увести санкције Русији. 

Сада глас наших посланика није могао да се чује. Српска делегација, као придружени члан нема право гласа, али може да учествује у дискусији и предлаже амандмане. 

Наравно, радо виђени гости су били представници лажне државе, који су први пут учествовали као придружени члан ПС НАТО. У Канаду је отишла и председница тзв. Косова Вјоса Османи. Она је објавила да ће "Косово и Канада започети програм војне сарадње и да је о томе постигнут споразум министара одбране 'две земље' на Међународном безбедносном форуму у Халифаксу".

Османијева се похвалила и да се овде срела са британском посланицом Алишом Кернс. Назвала ју је дорбом пријатељицом. Кернсова је у неколико наврата лажно оптуживала Српску православну цркву да шверцује оружје, лобирала је за лажну државу и санкције председнику Републике Српске Милораду Додику.

У Резолуцији 494, које је усвојена на заседању парламента, НАТО у тачки 14 "подвлачи доследну подршку територијалном интегритету и суверенитету Босне и Херцеговине, Грузије и Републике Молдавије, као и евроатлантским интеграцијама Грузије и Босне и Херцеговина". О интегритету и суверенитету Србије ни речи. Такође, ни о томе да се Република Српска противи чланству БиХ у НАТО. 

Западни Балкан се помиње и у тачки 18, ставу "м" где пише да НАТО чланице остаје посвећене безбедности и стабилности на Западном Балкану, подржавају реформе и помирење широм региона и супростављају се малигним утицајима ауторитарних земаља". Када се бирократски речник преведе до значи да НАТО жели да има контролу над Западним Балканом.  Нису изостале ни флоскуле о подршци Украјини и "лошој Русији". 

Чланови Парламентарне скупштине НАТО-а окупили су се, према агенди, у Монтреалу како би разговарали о кључним изазовима за безбедност Алијансе и суштинској улози НАТО-а у њиховом решавању.

Генерални секретар НАТО-а Марк Руте обратио се видео-поруком и поручио да НАТО мора да јача одбрану. 

"Што више трошимо на одбрану, то више смањујемо ризик од будућег сукоба", рекао је Руте и позвао земље да подрже инвестиције јер сви имају "дужност да заштите нације, људе и вредности, а безбедност не долази бесплатно".

Рутеов заменик Борис Руге био је у Монтреалу и одговарао је на питања парламентараца током седнице. Он је истакао важност наставка "подршке коју НАТО и савезници пружају Украјини и хитност повећања средстава за одбрану". Руге је учествовао и на безбедносном форуму у Халифаксу, где се срео са председником украјинског парламента Русланом Стефанчуком и члановима америчког Конгреса.

Заседање ПС НАТО пратили су антиизраелски протести, а запаљена је лутка израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа. Људи су узвикивали "Слободна Палестина" и "Израел је терориста, Канада је саучесник".

image