Када су пре 10 дана, 16. октобра, припадници МУП-а Унско-санског кантона у сарадњи са Обавештајно-безбедносном агенцијом (ОБА), у Босанској Крупи ухапсили руског држављанина Александара Безруковног, у медијима, посебно онима у Федерацији БиХ, нашироко се писало о ухапшеном Русу који је одржавао обуке у наводним, односно измишљеним руским камповима у Републици Српској.
"Ухапшен један од инструктора који је држао обуку групи Молдаваца у близини Бањалуке", био је најчешћи наслов и новински напис тих дана.
Медије није ни кривити, јер су са јавношћу тако комуницирала и службена лица.
"Он је осумњичен и да је део мреже која је у БиХ обучавала Молдавце за изазивање нереда у тој земљи", медијима је тада изјавио министар унутрашњих послова Унско-санског кантона, Аднан Хабибија.
Оптужбе за организовање обуке пуцањ у празно
Међутим, оптужбе у вези са камповима и обуком биле су само пуцањ у празно. Не постоји ниједан доказ који би поткрепио оптужницу за слично деловање.
Основни разлог због којег је Безруковни ухапшен јесте незаконит боравак на територији БиХ. Наиме, код руског држављанина Александра Безруковног пронађени су кривотворени, шпански документи, потврђено је за РТ Балкан из Службе за послове са странцима БиХ.
Из Службе за послове са странцима је речено и да је Безруковни у БиХ ушао 22. фебруара, стигао је на сарајевски аеродром из Турске, те да је границу прешао са руским документима.
"У поступку који је провела Служба за послове са странцима са циљем утврђивања законитости боравка у БиХ, те оперативним радом и проверама, лице је идентификовано као Б.А. држављанин Руске Федерације, за које је утврђено да је остао боравити на територији БиХ након истека периода права на безвизни боравак. Страном држављанину је у складу са важећим законским прописима изречена мера протеривања са забраном уласка и боравка на територију БиХ, након чега је исти смештен под надзор у Имиграциони центар у Источном Сарајеву", наведено је из Службе за послове са странцима БиХ.
Из Службе објашњавају да је против Безрукова покренута међународна потерница, те да се од 19. 11. налази у екстрадиционом притвору у Суду БиХ.
"Предузимајући даље мере и радње из своје надлежности, Служба за послове са странцима је информисана да је од стране НЦБ Интерпол Вашава за наведеним страним држављанином расписана међународна потерница. Сходно напред наведеном, дана 19.11.2024. године, држављанин Руске Федерације Б.А. је спроведен у Суд Босне и Херцеговине, који је наведеном страном држављанину одредио екстрадициони притвор", наводи Служба за послове са странцима.
Безруковног, тако, чека протеривање из БиХ због кривичног дела кривотворења докумената. Међутим, остаје непознато када ће бити протеран и којој држави ће бити изручен. Од Суда БиХ до тренутка објављивања овог текста, нисмо добили одговор на ова питања.
Непостојећи руски кампови у Републици Српској
Хапшење руског држављанина догодило се непосредно након што су се Амбасади САД у БиХ и бошњачким политичарима, почели привиђати руски кампови за обуку и дестабилизацију Молдавије на територији Републике Српске.
Вест о постојању кампова пласирала је Амбасада САД у БиХ која је поручила да је потребно детаљно истражити ову тврдњу молдавских обавештајних служби. У целу причу се укључио Елмедин Конаковић, министар спољних послова БиХ, рекавши да нема кампова, али да постоје неке сумњиве особе. Премда ни за ово друго доказа нема.
"Тачно је, имали смо људе који су долазили у име и на рачун Руске Федерације и обучавали су припаднике молдавских тимова. Немам тачне доказе или примере да су то биле неке врсте војних обука, али неке врсте обука које се тичу чак и организације неких протеста или излазака на улицу сигурно јесу. И за то постоје докази које сам лично видео да су такве групе оперисале по БиХ", навео је Конаковић.
Све претходне наводе је демантовала је Агенција за истрагу и заштиту БиХ (СИПА), која, за разлику од горе поменутих физичких и правних лица, има овлашћења и обавезу да се бави и извештава о оваквим безбедносним питањима.
"Агенција за истраге и заштиту БиХ не располаже информацијама и постојању кампова у Републици Српској у којима се обучавају млади за изазивање нереда", речено је у овој полицијској агенцији.
Постојање кампова није потврдила ни Обавештајно-безбедносна агенција БиХ (ОБА).
Већ испричана прича
Прича о руским (војним) камповима први пут је покренута пре годину дана.
Ове озбиљне и никада потврђене тврдње изрекао је Зукан Хелез, министар одбране БиХ. Гостујући на телевизији Н1, 22. новембра 2023, Хелез је рекао да има информације о постојању кампова за обуку на подручју Републике Српске на неколико локација. Говорио је о младима и спомињао "неке људе из Русије" те да кампова нема пуно али да, на основу података агенција, зна где су.
Дан касније је за медије прецизирао да се кампови налазе на подручју Рогатице и на планини Маглић на граници са Црном Гором.
Када овакве информације у јавност пласира један министар одбране неке државе, најмање што се може очекивати јесте да за њих понуди и доказе. Међутим, доказе за изречено Хелез није доставио ни медијима, а чини се, ни одговарајућим истражним органима.
Све оптужбе постојању о наводних паравојних и других руских кампова за обуку на територији Републике Српске оштро су демантовали њени званичници, као и амбасада Русије у БиХ.