Србија и Балкан

Меркелова тврди да смо јој били највећа главобоља: Највише брига ми задавали Србија и "Косово"

Аутобиографија Меркелове објављена је под називом "Слобода: сећања 1954-2021" и у њој на више места спомиње Србију, Југославију и Балкан
Меркелова тврди да смо јој били највећа главобоља: Највише брига ми задавали Србија и "Косово"Getty © Michele Tantussi

Као део операције НАТО "Савезничка снага" ваздухопловне снаге су се бориле против српских и југословенских трупа Слободана Милошевића, оне су биле бруталне према албанском становништву у покрајини Косово и терале су га у збег како би спречиле независност Косова, написала је у својим мемоарима некадашња немачка канцеларка Ангела Меркел.

Аутобиографија Меркелове објављена је под називом "Слобода: сећања 1954-2021" и у њој на више места спомиње Србију, Југославију и Балкан.

"У књизи се пак ниједном поименце не спомиње неки политичар са Балкана", преноси "Дојче веле" на српском језику.

Земље Балкана спомињу се у делу где бивша канцеларка описује један састанак са вицеканцеларом Зигманом Габријелом, шефом немачке дипломатије Франк-Валтером Штајнмајером и другима.

Тема је била како обележити разне округле годишњице 2014. године – рецимо 25 година од пада Берлинског зида или век од почетка Првог светског рата.

Габријел је, пише Меркелова, рекао да се не би требало само враћати у прошлост, већ размишљати и о поукама из историје за данашње проблеме.

"Имате право, посебно кад се ради о Првом светском рату. После југословенских ратова деведесетих година морамо допринети да се трајно обезбеди мирни суживот на Западном Балкану, ту имамо још много посла", пише Меркелова да је одговорила колеги.

У својим мемоарима подсећа да су у то време Словенија и Хрватска већ биле чланице Европске уније, док су остале земље Балкана биле на путу ка чланству.

"Али у нашим разговорима су нам највише брига задавале трајне напетости пре свега између Србије и Косова, као и у оквиру држава, посебно Босне и Херцеговине. Чак и те 2014, сто година по почетку Првог светског рата, мир у региону био је крхак", пише бивша канцеларка.

На описаном састанку је, пише, предложила да се земље Западног Балкана које још нису у ЕУ окупе на састанку како би се ојачала њихова међусобна сарадња.

Кратко поглавље закључује тиме да има још много проблема.

"Била сам и остала уверена да једино чланство свих држава Западног Балкана у ЕУ може да обезбеди трајан и миран суживот у региону. Колико год да је пут до тамо трновит, њиме се мора ићи", наводи бивша канцеларка.

Земље региона још се помињу при опису самита НАТО-а у Букурешту 2008. године. Тада су на дневном реду били пријеми Хрватске и Албаније у НАТО, док је Грчка блокирала улазак Македоније.

Но, то поглавље је посебно под лупом немачке јавности јер је Меркелова тада била међу онима који су се успротивили брзом пријему Украјине и Грузије у НАТО.

Иначе, осим делова који говоре о Украјини, односу са руским председником Владимиром Путином и избегличкој кризи, немачку јавност и новинаре највише су занимали делови аутобиографије у којима се Меркелова осврће на Доналда Трампа.

У књизи коју је написала са вишедеценијском сапутницом Беате Бауман, Меркелова пише о својим годинама у ДДР-у, али и шеснаест година у Канцлерамту.

image