Србија и Балкан

Родитељи прете тужбом, министарство не одустаје од "Здравитаса"

Сви ови подаци су одувек били бележени у педагошке свеске предметног наставника, а сада се ти подаци уносе на портал, саопштило је Министарство просвете
Родитељи прете тужбом, министарство не одустаје од "Здравитаса"© Laurent Coust/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Министарство просвете не одустаје од пројекта "Здравитас" у оквиру којег је предвиђено прикупљање онлајн податка о телесним и моторичким способностима деце упркос томе што су родитељи, из страха од злоупотребе података, упутили тужбе директорима школа, а представници синдиката изразили негодовање и затражили одлагање пројекта. 

Наиме, на Вајберу се појавила група "Здравитас није за нас" у којој је скоро 20.000 забринутих родитеља који деле информације о пројекту, као и обавештења о томе да су чланови Савета родитеља неколицине школа широм Србије одустали од пројекта "Здравитас".

Такође се пре недељу дана појавила и петиција "Родитељи против Здравитаса" коју је потписало 3.735 особа.

Ресорно министарство је саопштило да портал "Здравитас" представља електронско вођење евиденције о постигнућима ученика у оквиру наставног предмета Физичко и здравствено васпитање кроз осам мерења – шест тестова и мерење висине и масе тела, који су и до сада били евидентирани у педагошкој документацији и пратили физички развој и моторичке способности ученика.

Из министарства истичу да се само мења начин вођења евиденција, са папирног се прелази на електронски.

"Сви ови подаци су одувек били бележени у педагошке свеске предметног наставника, а сада се ти подаци уносе на портал. Циљ је да се обезбеди свој деци у Србији да имају једнаку прилику да вежбају и одржавају физичку форму, да стекну здраве навике, али и добију стручне савете у односу на резултате које постижу", саопштило је Министарство просвете.

Како се додаје, у оквиру портала "Здравитас" уносе се подаци који су прописани програмом Физичког и здравственог васпитања и то: висина тела, маса тела, индекс телесне масе, који представља масу тела подељену са висином), трчање на 20 метара са прогресивним повећањем брзине, претклон у седу – процена гипкости доњег дела кичменог стуба, лежање-сед то јест дизање трупа за 30 секунди – снага трбушних мишића, скок удаљ, издржај у згибу и чунасто трчање 4x10 метара.

Резултати у овим мерењима бележе се од трећег разреда основне школе до завршетка средње школе, а након чега ће бити уклоњени лични подаци ученика (анонимизовати).

"Употреба овог портала није обустављена и прикупљени подаци се сукцесивно уносе, уважавајући могућности и динамику реализације ових активности у самим школама. На портал се не уносе подаци о здрављу ученика, нити портал 'Здравитас' може да приступа и да дели податке са Информационим системом из области здравства", наводи се у саопштењу и додаје да се ти подаци не деле са трећим лицима и биће чувани у Државном дата центру, те се неће износити из Републике Србије нити преносити у другу државу или међународну организацију.

Министарство просвете и на овај начин, како истиче, а у сарадњи са репрезентативним синдикатима, активно ради на смањењу и оптимизацији педагошке документације.

"На недавном састанку представника Министарства просвете и репрезентативних синдиката отклоњене су нејасноће у вези са овим порталом", истиче министарство.

Међутим, из Уније просветних синдиката Србије за РТ Балкан су рекли да су они предложили да се од пројекта тренутно одустане док се не спроведе детаљна промо кампања којом би се родитељима и јавности објаснили сврха, циљеви и начин спровођења.

Из министарства наводе да ће у наредном периоду наставити разговоре са релевантним институцијама и организацијама, родитељима, наставницима и свим другим заинтересованим, како би се отклониле све недоумице у вези "Здравитаса".

Такође, наводе да апелују да се не износе непроверене информације, јер то непотребно узнемирава јавност и доводи у заблуду грађане.

image