Посланици Скупштине Србије почели су око 10.30 часова седницу на којој је усвојен Предлог буџет за 2025. годину у начелу. Опозиција не учествује у раду седнице. Седници присуствује 150 народних посланика, односно већина од укупног броја посланика.
За предлог је гласало 144 посланика, против је било троје, један је био уздржан, а нису гласала два посланика.
Приходи републичке касе у следећој години ће износити 2.346,2 милијарде динара, а расходи и издаци 2.660,2 милијарде динара.
На дневном реду има укупно 68 тачака о којима посланици гласају, поред осталог, ту су и измене Кривичног законика који су предложили посланици СНС, а које подразумевају строже казне за напад на здравствене, просветне раднике и запослене у установама социјалне заштите.
Међу тачкама дневног реда је и више меморандума, споразума и уговора које Скупштина треба да ратификује.
Опозиција је раније на конференцији за медије најавила да неће учествовати на било који начин у раду данашње седнице, нити у гласању.
Представници опозиције истакли су да ће поднети кривичну пријаву против председнице Скупштине Ане Брнабић због, како тврде, злоупотребе службеног положаја.
Они су најавили и да ће поднети захтев за разрешење председнице парламента због кршења процедура.
Како је распоређен буџет?
Како је раније изјавио министар финансија Синиша Мали, буџет је социјално одговоран и развојни, јер обезбеђује наставак раста Србије кроз велике инвестиције.
Пројектована стопа привредног раста за 2025. годину је 4,2 одсто бруто домаћег производа, (БДП), а дефицит буџета износиће три одсто БДП-а.
Јавни дуг опште државе пројектован је на 47,5 одсто БДП у 2025. години.
Буџетом је обезбеђен новац за повећање плата у јавном сектору за осам одсто, просветарима за 11 одсто од следеће године, а пензионерима од 10, 9 одсто, почев од пензије за децембар ове године.
Када је реч о инвестицијама, за капиталне инвестиције издваја се 7,4 одсто БДП-а што износи 762,9 милијарди динара, колико је планирано да се уложи у брзе саобраћајнице, брзе пруге, ауто-путеве, домове здравља, школе, болнице.
За Војску Србије је издвојено 2,5 одсто БДП-а Србије, за Канцеларију за Косово и Метохију 17,2 милијарде динара, плус две милијарде Националној служби за запошљавање, за подршку незапосленима са територије АП Косова и Метохије.
Пољопривредни буџет износи 138,5 милијарди, плус 11 милијарди рефакција за гориво, дакле око 150 милијарди динара, што је 7,5 одсто укупних прихода буџета.
Издвајања за здравство су повећана за око 40 милијарди динара у односу на прошлу годину и то са 573,6 милијарди на 613,9 милијарди динара.
Тај новац је намењен за повећање плата запослених у здравству од осам одсто од 1. јануара наредне године, за превентивне прегледе, за смањење листе чекања, лекове за лечење ретких болести, иновативне лекове и слично, а биће настављене крупне капиталне инвестиције у здравству.
Буџет за културу је повећан са 15,6 на 17,8 милијарди динара, а додатних 4,3 милиона евра код Министарства за јавне улагање биће намењени за нове објекте из области културе који се реконструишу или граде.