Мук у Подгорици: Да ли је у реду ићи у затвор због натписа "Косово је Србија"?
"Да је, не дај Боже, неко у Србији, на граничном прелазу, задржао дуже од десетак минута било ког монтенегринског србомрсца, дигла би се политичка кука и мотика", речи су посланика Уједињене Црне Горе Владимира Добричанина
Седамдесет и два сата после хапшења и одређивања притвора од 30 дана тројици црногорских држављана, који су у недељу приведени близу манастира Високи Дечани на КиМ због тога што су на оквиру регистарских таблица имали натпис "Косово је Србија", нема званичне реакције Министарства вањских послова Црне Горе и у овом моменту није познато да ли и шта ово министарство предузима да ослободи своје држављане.
Нема трага ни да ли је амбасада Црне Горе у Приштини реаговала овим поводом и тражила контакт или пуштање на слободу ухапшених црногорских држављана.
Председник ДНП Милан Кнежевићза портал ИН4С изјавио је да очекује од државних органа "да учине све што је у њиховој надлежности и моћи како би тројицу црногорских држављана, ухапшених у Високим Дечанима, ослободили из притвора који им је одредио суд привремених приштинских власти".
"Обавеза је државе да им пружи сваки вид правне и друге помоћи и о томе обавести јавност, јер се ствара утисак да су ова тројица црногорских држављана препуштена сама себи. Немамо луксуз да ћутимо на ово што се догодило, а не догађа се први пут", рекао је Кнежевић за ИН4С.
Тужилаштво привремених институција терети црногорске држављане који су из Никшића за наводно "изазивање мржње и верске и националне нетрпељивости".
Адвокат Јована Филиповић, која брани ухапшене изјавила је да су они на оквиру таблица имали натпис "Косово је Србија", али да се тај натпис није видео зато што је био прелепљен, као и да се не зна како је дошло до тога да та налепница буде одлепљена.
"Лажна држава Косово притворила је три наша суграђанина, којима је једини грех тај што су отишли на свету српску земљу како би сведочили љубав према Високим Дечанима. Овакво поступање терористе Куртија и његових епигона, као и ћутање међународне заједнице показује да су Срби који живе на Косову и Метохији као и Срби који долазе на Косово и Метохију апсолутно незаштићени и увек је питање часа када ће се десити прогон од стране булументе УЧК, која се сада пресвукла у неке друге униформе", каже за РТ Балкан Спасоје Томић, уредник портала "083" из Никшића.
Према његовим речима, "ћутање Министарства вањских послова Црне Горе очигледан је знак немоћи државе Црне Горе."
"Јер не ради се о грађанима Папуа Нове Гвинеје већ о грађанима ЦГ, па су самим тим како ресорни министар тако и цијела Влада без изузетка морали промптно реаговати на начин да изврше дипломатску офанзиву за моментално пуштање на слободу потпуно невиних људи. Ипак, како каже једна лепа песма, ако треба чекаћемо и хиљаду Видовдана, чекаћемо и дочекати да остваримо оно што прижељкујемо а све је то сажето у једној лепој реченици ДОГОДИНЕ У ПРИЗРЕНУ", каже Томић.
И док се чека реакција Министарства вањских послова ЦГ, огласила се Епархија будимљанско-никшићка СПЦ из које су ухапшени младићи.
"Људска нам је дужност најсветија да тим поводом упутимо протест албанским институцијама у јужној српској покрајини, које овом драконском мером покушавају да застраше ходочаснике који из свих крајева света годинама походе светињу храма под заштитом УНЕСКА. Притварање тројице никшићких ходочасника бесмислено је и узалудно, тим више што је инкриминисани натпис урезан у срце и душу сваког ходочасника манастира Високи Дечани који позива на духовну висину и издизање изнад људских слабости сваког човека, па био он и тренутни властодржац на Косову и Метохији“, стоји у саопштењу Епархије Будимљанско-никшићке.
Овај инцидент, наводи се даље у саопштењу Епархије, изискује посебан осврт и "најоштрију осуду понижавајућег одсуства реакције државе Црне Горе, њеног министарства за спољне послове и њене Владе који нису стали у заштиту својих грађана, незаконито лишених слободе и људских права за која се, по свој прилици, само декларативно и селективно залажу".
"Једнако је необјашњиво и неоправдано одсуство представника амбасаде Црне Горе у Приштини на слави манастира Високи Дечани, заједно са својим народом чије интересе и права би требали да штите. Ничим оправдана пасивност државних институција Црне Горе у овом случају је још један показатељ неправичног односа према грађанима православне вероисповести и српске националности, којим се заправо урушавају државне институције, а сама држава десуверенизује и унижава'', наведено је у саопштењу.
Из ове Епархије је саопштено да ''уколико државни органи Црне Горе не стану у заштиту тројице младића из Никшића, црногорских држављана, наших суграђана и верника, схватићемо то као поруку да је Црна Гора одустала од себе као суверене, правне државе која постоји због својих грађана о чијем благостању, правима и слободама треба да брине, ма где се налазили".
"У Бога се надамо и Њему се молимо да се пробуди глас савести у срцу и уму оних који су изабрани од народа да служе народу и држави, следећи законе, правду и истину", саопштено је из Епархије Будимљанско-никшићке.
Хапшење тројице младића осудио је и градоначелник Никшића Марко Ковачевић. Он је захвалио Канцеларији за КиМ Владе Србије која је доделила адвокате тројици ухапшених Никшићана.
Реаговао је и посланик Уједињене Црне Горе Владимир Добричанин који је навео да се ради о "Куртијевом терору" и покушају да Србе "одврати од посета својим светињама".
Добричанин је критиковао и изостанак реакције црногорских званичника изјаво "да је недопустиво да се на то ћути" и додао да су "браћа из Никшића кренули на ходочашће".
"Осећај гађења је превелик за овај мој хируршки желудац који издржава све али ову срамотну тишину НЕ! Да је, не дај Боже, неко у Србији, на граничном прелазу, задржао дуже од десетак минута било ког монтенегринског србомрсца, дигла би се политичка кука и мотика. Све оне НВО које се натрпаше сребрњака и еврића управо на овој мржњи утркивале би се која ће јаче и боље да прокуне Србе и Србију. Међутим, када се то дешава нашој браћи, нашим грађанима који у свом националном префиксу не заборавише да су Срби, еееее то је онда шовинизам, назадно, није европски!", навео је Добричанин.
Дипломатски односи Црне Горе и тзв. Косова успостављени су 10. јануара 2010. године. После одсуства било какве реакције, остаје отворено питање да ли Министарство вањских послова Црне Горе сматра да је у реду ићи у затвор за натпис "Косово је Србија"?