Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да опозиција у Србији злоупотребљава трагедију у Новом Саду, вршећи политички притисак и оптужујући за то председника Србије Александра Вучића јер је, како је истакао, најјачи и има највећу подршку народа.
Додик је за "Новости" рекао да је Србија, као и Република Српска, увек била изложена покушајима спољног утицаја оних који желе да сваки догађај унутрашње политике искористе за дестабилизацију земље.
"Међутим, председник Александар Вучић је исувише јак политичар за њих и њихове подземне и приземне активности", рекао је Додик.
Он је навео да је "опозиција у Србији љута на своје спонзоре, јер им више не пружају помоћ" јер су, како је навео, ти покровитељи далеко рационалнији од опозиције, као и то да знају да Вучић има стабилну подршку народа.
"Свесни су да би било илузорно да се они сад експонирају. Зато иду подмуклим шемама, спекулацијама, каналима и онда мотивишу и усмеравају ове, па да виде шта ће да раде. Ако 'настрада' опозиција, онда нема страног утицаја. Ако случајно, не дај Боже, почне да се омасовљава, онда су ту странци", рекао је Додик.
Говорећи о трагедији у Новом Саду, Додик је рекао да нас је она све потресла, као и да је у неколико сусрета са Вучићем након несреће видео колико је скрхан и колико га боли смрт свих страдалих.
"Очигледно је да та злоупотреба трагедије у политичке сврхе, за коју опозиција оптужује Вучића, јер је најјачи, приказује право лице тих људи који због тога и не успевају у политици. Потпуно је непримерено држати се те приче и политички калкулисати на тој трагедији", истакао је Додик.
Он је додао да су сцене са улица Новог Сада, Београда и из Народне скупштине део планираног хаоса и онога што "читамо у књигама о дестабилизацијама у жутим и црвеним револуцијама у којима се тражи иницијална каписла како би се на улице извео велики број људи", рекао је он.
Додик је додао да је слична ситуација виђена и у Републици Српској, када је, како је навео, покрет "Правда за Давида" покушао да власт прикаже одговорном за несрећну смрт дечака.
"То је потпуно ирационално. То боли. Опозиција није спорна ако је креативна, а ово није никаква креација. Није тешко правити хаос ако ставите маску на лице, капуљачу на главу, шетате улицом и блокирате саобраћај. Нису потребне посебне политичке вијуге за то. Они треба да изађу на политички терен и покажу своје способности, да кажу треба ли ауто-пут да има четири или седам трака, да понуде визију како ће да модернизују Србију за неколико година, као што је Вучић то урадио", рекао је Додик.
Председник Републике Српске је нагласио да је Србија стабилна без обзира на све што, како је рекао, показују бројке и подаци.
"Србија стоји одлично и са становишта раста домаћег производа, дефицита, инфлације и броја запослених. И ми у Републици Српској стојимо добро, иако немамо међународни капацитет какав има Србија да привучемо инвеститоре, јер живимо у вештачкој творевини каква је Босна и Херцеговина, која је направљена на силу и не може да се консолидује већ 30 година", закључио је Додик.
Сви у БиХ ћуте кад странац суспендује Устав и парламент
Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да почиње да верује да би у БиХ сви ћутали и да Кристијан Шмита каже да је Земља равна плоча и да треба осудити све наставнике који децу уче закону гравитације и истиче да све то постаје више него дегутантно.
"Све што у цивилизованом друштву нико не сме ни да помисли (јер би га сместили у одређену установу), у БиХ се догађа и сви ћуте. Ћуте политичари у Федерацији, ћути ЕУ", написао је Додик на мрежи Икс.
Истиче да само у БиХ странац, појединац, суспендује Устав на 24 сата и то се сматра нормалним.
"Није и не може бити нормално и прихватљиво. Само у БиХ странац, појединац, суспендује парламент, отме његове надлежности и сви ћуте и то сматрају нормалним. Ни то није нормално и прихватљиво", навео је Додик.
Додик је указао да сада тај исти странац, појединац, наметањем одлуке о финансирању установа културе, не само да крши Устав, већ негира и одлуке судова.
"И опет ћутање", констатује председник Републике Српске.
Подсећа да је пресудом из 2009. године Уставни суд Федерације БиХ прецизно рекао да су култура и образовање у надлежности кантона у случају Федерације БиХ. У случају Републике Српске, то је у надлежности ентитета.
Подсећа и да је Суд БиХ у управном спору 2015. године потврдио да Министарство цивилних послова у Савету министара не може одлучивати о тим стварима.