Осуђени злочинац Шаља мора да плати 208.000 евра репарације жртвама тзв. ОВК

Специјализована већа успела су да утврде идентитет 18 особа и закључила да су они држани у нехуманим и понижавајућим условима, у премалим просторијама, без довољно воде, хране и без медицинске неге и да им није било дозвољено да одржавају хигијену нити да се пресвуку

Претресно веће Специјалозованих већа Косова данас је издало налог да бивши припадник тзв. ОВК Пјетер Шаља плати жртвама 208.000 евра на име репарација за претрпљена телесна оштећења, душевну бол и материјалну штету.

Налог је дат на јавној седници Претресног већа, наводи се у саопштењу Специјализованих већа Косова достављеног Танјугу.

У овом предмету репарације је тражило осам лица са статусом жртве која учествује у поступку, а појединачна одштета креће се у распону од 8.000 до 100.000 евра, а седам жртава је, поред тога, заједно добило и одштету у износу од 50.000 евра.

Како се наводи, Претресно веће се у одређивању тих износа водио захтевом заступника жртава, сматрајући да је захтев оправдан с обзиром на обим и степен штете коју су жртве претрпеле.

Истакнуто је и да надлежност Већа у овом предмету престаје с издавањем налога о репарацијама, због чега је позван председник тзв. Специјализованих већа Косова да именује судију појединца који ће надзирати и пратити спровођење и извршење налога о репарацијама.

Иако је подсетио да одговорност за исплату одштете сноси искључиво Шаља, Веће је напоменуо да Шаља тренутно, по свему судећи, нема довољно средстава да би могао да изврши налог, због чега је размотрена могућност да се друге стране (конкретно, Приштина) укључе у извршење налога о репарацијама.

Додаје се да је Веће најпре напоменуло да постојећи програм Приштине за накнаду штете жртвама кривичних дела може да буде једна од могућности за извршење налога о репарацијама, мада је максимални износ који се према том програму може исплатити нижи од оног који је одређен налогом о репарацијама.

Наводи се и да Приштина још увек није предузела конкретне мере како би гарантовала да репарације за жртве кривичних дела из надлежности Специјализованих већа заиста и буду исплаћене.

Због тога веће, истиче се, још једном позива Приштину да донесе потребне законе и успостави механизам за исплату репарација жртвама кривичних дела из надлежности Специјализованих већа, јер би се тиме обезбедило да испуни своје обавезе које се тичу права жртава, и које су гарантоване међународним споразумима, обезбедио једнак третман жртава, с једне стране, и, с друге стране, осумњичених и оптужених пред Специјализованим већима, који од Приштине добијају финансијску подршку за трошкове одбране.

Бивши припадник такозване ОВК Пјетер Шаља осуђен је 16. јула ове године на 18 година затвора за ратне злочине, произвољно лишавање слободе, мучења и убиства у периоду од 17. маја 1999. до 5. јуна 1999. у некадашњој фабрици метала у Кукешу, на северу Албаније.

У том периоду у фабрици метала се налазио штаб тзв. ОВК, и она је коришћена за различите сврхе, а неки припадници тзв. ОВК користили су фабрику за затварање, саслушавање и злостављање људи за које су сматрали да сарађују са српским властима, да су с њима повезани или да су њихови симпатизери, или људе за које су сматрали да не подржавају активности тзв. ОВК у довољној мери.

Укупни број затвореника који су у наведеном периоду држани у фабрици метала није познат, али се процењује да их је било око 40, као и да су међу њима биле најмање три жене.

Специјализована већа успела су да утврде идентитет 18 особа и закључила да су они држани у нехуманим и понижавајућим условима, у премалим просторијама, без довољно воде, хране и без медицинске неге и да им није било дозвољено да одржавају хигијену нити да се пресвуку.

Осим тога, затвореници су подвргавани суровом саслушавању, најчешће ноћу, и принуђивани да дају изјаве и признања, злостављани су психички и физички, а неки су принуђивани на физички рад, наводе из Већа и додају да су због тога затвореници живели у непрестаном страху, као и да је брутално злостављање оставило на њих дуготрајне телесне и душевне последице.

Додаје се да неке жртве више нису у стању да зарађују за живот или да издржавају породицу, неки су морали да престану да раде или прекину школовање зато што се сматрало да долазе из "шпијунске породице".

Специјализована већа наводе да је Шаља био припадник тзв. ОВК током маја и јуна 1999. године и да је у неколико наврата био физички присутан у фабрици метала у Кукешу и заједно с другим припадницима тзв. ОВК учествовао у пребацивању једног затвореника у фабрику метала, као и у саслушавању и бруталном злостављању неколицине других.

Он је, истиче се, учествовао и у бруталном злостављању затвореника који је преминуо од последица прострелних рана.

"Иако Шаља није имао чин или званичну функцију у ОВК, он је у фабрици метала у Кукешу у извесној мери могао да поступа независно", навела су Специјализована већа.

Током суђења Шаљи саслушано је 22 сведока - 10 које је позвало Специјализовано тужилаштво, два која је позвао заступник жртава и 10 које је позвала одбрана, а поред њихових сведочења, Већа су разматрала и писмене изјаве, документарне доказе и извештаје вештака.

Специјализована већа оценила су да је поступак вођен у атмосфери непрестаног застрашивања сведока.

Одбрана Шаље уложила је жалбу и на пресуду и на дужину казне.