Пре седам година четворо Срба запутило се из Београда на Косово и Метохију. Путовали су аутомобилом, а план је био да после посете манастиру Грачаница, оду код пријатеља у страдалничко српско село Старо Грацко. На оквиру регистарских таблица била је исписана порука са црвеним срцем, која гласи ''Косово је срце Србије''.
Путници, међу којима је била и особа која је данас новинар РТ Балкан, без проблема су прешли административни прелаз: налепницу нико није приметио. Ово је промакло чак и полицајцу, Албанцу, који је зауставио аутомобил у Вучитрну, ошацовао путнике и возило, распитивао се куда и коме су пошли.
У Приштини је била гужва: топао јулски дан, игла нема где да падне, Албанци који раде и живе широм света и Европе, дошли да посете фамилију. Аутомобил у коме су били Срби, упао је у гужву. Стајао је у колони, а оно што је писало на регистарским таблицама, нико није уочио. Путници су стигли на одредиште.
А онда, четири године касније, по други пут, на чело привремених институција у Приштини, дошао је Аљбин Курти. Брже-боље, овај екстремиста је објавио рат мајицама на којима су натписи на ћирилици и боје српске заставе, српске тробојке, налепнице...Тако су недавно после обележавања славе манастира Високи Дечани, у близини манастира, ухапшени црногорски држављани због натписа на оквиру регистарских таблица "Косово је Србија". Тројици, од којих су двојица припадници Војске Црне Горе, одређен је притвор и они сада чаме у косовском казамату.
Да није било натписа на оквиру регистарских таблица, нема сумње, припадници тзв. косовске полиције дали би све од себе да уоче нешто друго: претресали би путнике у потрази са српском тробојком, загледали како су обучени не би ли пронашли неку поруку или натпис, па да због тога некога ухапсе или бар приведу.
Сличне призоре смо видели и приликом обележавања Видовдана, када се на Газиместану служи парастос косовским јунацима.
Српске младиће свлаче до појаса, одузимају заставе, бацају их у блато, а не изостају привођења, али ни хапшења и притварања Срба. Курти је нарочито истрајан у одлуци да се обрачуна са мајицама, налепницама, беџевима, заставама и транспарентима. Обележавање Видовдана на овом месту, током последње три и по године, обавезно се заврши хапшењем или привођењем неког Србина.
Тако је Ристо Јовановић из Подгорице ухапшен је 28. јуна 2021. године, на Газиместану, одређен му је притвор у трајању од 30 дана због тога што је наводно ''изазивао раздор и нетрпељивост''.
Јовановић је, иначе, припадницима тзв. косовске полиције, који су Србима одузимали ознаке, налепнице, мајице, сугерисао да нема разлога да претресају и монахиње, након чега су га припадници специјалне полиције убацили у возило и одвезли у Приштину.
Осуђен је на казну затвора у трајању од шест месеци, а суд је објавио да може да прихвати замену казне затвора за новчану од 6.700 евра и забрану уласка на Косово и Метохију у наредних пет година, што је Јовановићева одбрана прихватила, па је он пуштен из затвора.
Двадесетогодишњак из Београда Никола Недељковић ухапшен је пре две године на Газиместану. Осуђен је на осам месеци затвора због наводног "изазивања етничке мржње и нетрпељивости". Да је Недељковић починио ово дело, посведочила је само једна особа, ни мање ни више, припадник тзв. косовске полиције који га је ухапсио. Недељковић је провео два месеца у притвору, а након тога му је Апелациони суд у Приштини смањио казну, па је пуштен на слободу.
А прошле године Куртију је пошло за руком оно што ниједном албанском вођи није од 1999. године: парастос косовским јунацима није служен на Газиместану. Због лоше безбедносне ситуације служен је у манастиру Грачаница. Неколико десетина Срба се ипак окупило код споменика палим косовским јунацима, а припадници тзв. косовске полиције су им одузимали мајице, заставе, српска обележја и забранили да пале свеће које су донели.
Ни ове године обележавање Видовдана на овом месту није прошло без кидисања на заставе, беџеве, транспаренте, мајице...
Парастос је служен код споменика, окупили се Срби из свих делова Србије и региона, а припадници тзв. косовске полиције ухапсили су Немању Мићаловића због тога што је носио транспарент са исцртаном територијом Косова и Метохије, у бојама српске тробојке, на коме је писало "Нема предаје". Младић је после давања изјаве пуштен је на слободу, а осим њега, саслушано је још неколико Срба из Бабиног Моста који су се затекли на истом месту.
Историчар Срђан Граовац наводи за РТ. Балкан да Курти све ово плански и систематски ради како би извршио притисак не само на Србе са Косова и Метохије, већ и да би послао поруку јавности у централној Србији, односно да би изазвао реакцију која би довела до сукоба или интервенције.
"Наша јавност је и те како осетљива на хапшење Срба, поготову када се говори о верским догађајима, онда он на томе инсистира, управо да би изазвао реакацију наше јавности не би ли јавност оштрије реаговала на тзв. приштинску власт. Зна се колико је српска јавност осетљива на хапшење Срба, протеривање и малтретирање, зато Курти на томе инсистира. И зна се колико је посебно осетљива када се ради о верским догађајима. Највећа хапшења су за Видовдан", наводи Граовац.
А могло би се закључити и да Курти све ово ради зато што се плаши - чак је и он схватио да понављање једне те исте лажи не претвара ту лаж у истину и да се сан о "сувереном Косову", нарочито о Видовдану, када се Срби из свих делова земље и региона слију на Газиместан да одају почаст палим јунацима Косовске битке, распрши као мехур од сапунице.