Марина Рагуш са делегацијом из Русије: О међупарламентарној сарадњи и геополитичким изазовима

Потпредседница Скупштине Србије захвалила је Русији на принципијелном ставу када је реч о територијалном интегритету и суверенитету Србије и на подршци коју пружа на међународним форумима

Потпредседница Скупштине Србије и председница Одбора за спољне послове Марина Рагуш угостила је данас делегацију Одбора за међународне послове Савета Федерације Федералне скупштине Русије, коју предводи председник Одбора Григорије Карасин, са којима је разговарала о геополитичким изазовима, билатералној и међупарламентарној сарадњи.

Рагушова је изразила задовољство због доласка руске делегације, поготово шефа делегације Григорија Карасина, који је Србију последњи пут посетио пре 25 година.

"Билатерални односи две земље су интензивни и оснажени редовним сусретима званичника на свим нивоима, од сусрета председника држава, преко сусрета народних посланика, представника извршних власти и представника верских заједница", навела је Рагушова.

Она је захвалила Русији на принципијелном ставу када је реч о територијалном интегритету и суверенитету Србије и на подршци коју пружа на међународним форумима.

Потпредседница Скупштине Србије је навела да Србија остаје у потпуности посвећена дијалогу са Приштином јер сматра да је то, како је навела, "једини пут постизања нашег циља у погледу оснивања Заједнице српских општина".

Рагушова је истакла и да је 15 одсто српског становништва напустило АП Косово и Метохију у потеклих годину дана, наводећи да се стиче утисак да премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти нема намеру да престане да угњетава српско становништво.

С друге стране, она је истакла да је за Србију од виталног значаја очување стабилности у региону и његовог повезивања, како би се мале земље Западног Балкана оснаживале и подизале економски стандард.

Осим тога, указала је на значај парламентарне дипломатије и поздравила постојање група за сарадњу са Србијом у оба дома Федералне скупштине и додала да ПГП са Русијом у Народној скупштини, традиционално бива једна од најбројнијих група пријатељства.

Карасин је, на челу руске делегације, изразио захвалност на прилици за сусрет и сагласио се да су сусрети на парламентарном нивоу од изузетног значаја за билатералну сарадњу.

Он је захвалио Србији на принципијелном ставу по питању неувођења санкција Русији, наводећи да је од 2014. године Русији, Европа увела више од 16.000 рестрикција.

"Русија ће наставити да штити своје националне и државне интересе и неће прихватити грубо кршење слободе права. Честитам Србији на избору за домаћина међународне изложбе Експо 2027, где ће руске компаније узети учешће на том догађају", навео је.

Саговорници су разговарали и о покушају ревизије историјских догађаја током Другог светског рата, а Рагуш је навела да Србија посебну пажњу и значај придаје сећању на жртве ратова, споменувши и Музеј жртва геноцида у Београду који спроводи интензивне активности на поновној свих жртава Другог светског рата.
На састанку је било речи и о успешној сарадњи у области културе и о блиским верским везама, а делегације су разговарале и о сарадњи на нивоу градова и региона.

На састанку су учествовали поред Марине Рагуш, посланици Биљана Пантић Пиља, Дуња Симоновић Братић, Александар Мирковић и Владимир Ђорђевић, док су са руске стране у разговору учествовали потпредседница Одбора Савета Федерацијеза међународне послове и шеф групе за сарадњу Савета Федерације Федералне Скупштине Русије са Народном скупштином Србије Јелена Афанасјева, потпредседник Одбора Савета Федерације за међународне послове Баир Жамсујев и члан Одбора Савета Федерације за међународне послове Алексеј Кондратјев.