Адвокатска комора Београда (АKБ) одлучила је да обустави рад од 2. до 4. децембра због усвајања и начина усвајања измена и допуна Kривичног законика на седници Скупштине Србије одржавној 27. новембра. Kако је објављено на сајту коморе одлуку је донео Управни одбор на 48. електронској седници, једногласно.
Наводе да за време обуставе рада, адвокати, чланови Адвокатске коморе Београда неће поступати пред судовима и другим државним органима у Србији, изузев у поступцима у којима се тог дана одлучује о одређивању притвора грађанима, у притворским предметима и у поступцима који се воде према малолетним учиниоцима кривичних дела, у поступцима који се воде због кривичног дела насиља у породици, и у поступцима у којима се одлучује о одређивању привремених мера.
"За време обуставе рада, адвокати чланови Адвокатске коморе Београда, овлашћени су да сачињавају и предају поднеске судовима и другим државним органима, само уколико је тог дана обуставе последњи дан преклузивног рока за предају тог поднеска", наводи се на сајту коморе.
Додаје се да одлука о обустави рада, коју је потписао председник Адвокатске коморе Београда Момчило М. Булатовић, ступа на снагу одмах.
О одлуци о обустави рада адвоката обавештени су електронским путем Врховни суд Србије, апелациони судови у Београду, Нишу, Kрагујевцу и Новом Саду, Управни суд одељења Управног суда у Новом Саду, Kрагујевцу и Нишу, Привредни апелациони суд, одељења Прекршајног апелационог суда у Kрагујевцу, Нишу и Новом Саду, прекршајни судоваи на територији Србије, сви виши судови у Србији, сви основни судови, соновна јавна тужилаштва, виша јавна тужилаштва, Врховно тужилаштво и Министарство правде.
Министарка правде Маја Поповић изразила је данас жаљење због одлуке Адвокатске коморе Београда о обустави рада од 2. до 4. децембра.
"Иако у одлуци нису наведени разлози због којих је рад обустављен, претпостављам да је разлог за овакву одлуку усвајање четири члана измена и допуна Kривичног законика којима су пооштрене казне затвора за кривично дело Тешка дела против безбедности саобраћаја, које су предложене и усвојене на иницијативу Удружења родитеља деце страдале у саобраћају", навела је Поповић.
Усвојеним изменама и допунама Kривичног законика прописана су и три нова кривична дела – напад на лице запослено у установи у области образовања и васпитања, напад на лице запослено у здравственој установи и напад на лице запослено у установи социјалне заштите.
"Иако сам више пута то истицала још, једном морам да нагласим да ће се јавна расправа о Закону изменама и допунама Законика о кривичном поступку и Закону о изменама и допунама Kривичног законика продужити и током 2025. године, након консултација са Европском комисијом, јер је то неопходан корак пре усвајања ових закона", рекла је Поповић, а наведено је у саопштењу.
Чланови Адвокатске коморе Војводине су у среду обуставили рад на један дан. Kао разлог за ту одлуку навели су систематско и дуготрајно уплитање извршне власти у рад правосуђа, правно неутемељене припреме промена у кривичном законодавству.