Нисам пожурио да се јутрос правдам, јер Србија нема никакве везе са експлозијом код Зубиног Потока и оштећењем канала Ибар-Лепеница, казао је председник Србије Александар Вучић, разговарајући са омладином СНС-а у Београду.
Он је потом на Инстаграму навео да Србија недвосмислено негира било какву умешаност у недавни напад, додавши да неосноване оптужбе на рачун Србије, изречене на брзину и без икаквих доказа, дубоко су неодговорне и забрињавајуће.
"Овакве неосноване тврдње имају за циљ да наруше углед Србије, као и да поткопају напоре за унапређење мира и стабилности у региону. Када се оптужбе износе тако брзо и без основа, поставља се легитимна питања о мотивима иза ових изјава. Да ли они који журно упиру прстом без доказа покушавају да скрену пажњу са сопственог сазнања или потенцијалне умешаности у инцидент", упитао је Вучић у објави на енглеском језику.
Како је напоменуо, Србија одлучно позива на темељну, непристрасну и транспарентну истрагу овог чина саботаже.
"Позивамо међународне партнере да помогну у откривању истине и осигурању да одговорни буду позвани на одговорност. Поред подршке истражним напорима, Србија је спремна да пружи техничку, финансијску и логистичку помоћ за ублажавање последица овог напада. Наша понуда укључује стручност у санацији канала, финансијску подршку за рестаурацију и допунско снабдевање електричном енергијом погођених подручја како бисмо осигурали да животи грађана нису угрожени", наведено је у саопштењу председника.
Приштински специјалци од јутрос претресају куће у Зубином Потоку у потрази за одговорнима због синоћне експлозије на каналу којим се водом за пиће снабдевају Јужна и Северна Митровица, али се преко њега хлади и термоелектрана Обилић А и Б.
Због тога је јутрос заседао и Савет за безбедност такозваног Косова, док се приштински премијер Аљбин Курти састао и са командантом Кфора.
Из Приштине стижу оптужбе да Србија и Милан Радоичић стоје иза експлозије.
Разговарајући са младима, председник Србије их је позвао младе да "никада не подилазе улици и не учествују у хајци".
"Кад је у току харанга на некога склоните се и не учествујете, а закључке доносите кад све прође. Никада у страху и под притиском не доносите одлуке", додао је.
Овом приликом најавио је и решавање једног од највећих проблема са којима се суочавају млади – самосталан живот, односно куповина првог стана.
"Млади у родитељској кући остају у просеку до 32 године и држава мора да нађе начина да им помогне да се осамостале. Да размислимо о најнижим каматним стопама, грантовима, како да млади уз рад могу да исплате кредите... И то посебно у урбаним срединама, али и у свим другим, да буде доступно и људима у Београду и људима у Блацу", најавио је Вучић и подсетио да је данас стопа незапослених када је реч о младима око 20 одсто у односу на 53 процената колико је износила када је постао премијер.
Један од највећих проблема је, навео је, тежња младих да нађу посао у државним предузећима, а да избегавају рад код приватника.
"У приватном сектору су плате веће, али мора да се ради. Потешкоће са којима се сусрећи инвеститори у Краљеву и Крагујевцу су 14 одсто радних дана изгубљених на боловање. Радници направе договори са локалним лекарима и они издају боловања чим дође сезонски посао", рекао је председник Србије и подсетио да су 69.000 оних који су учествовали у дуалном образовању имали 17 одсто већу плату од оних који нису.
Овом приликом Вучић је најавио и обнову Београдске арене, као и да ће за ЕКСПО 2027 бити потребно између 25.000 и 30.000 волонтера.