Јаке снаге Кфора и Еулекса током читавог преподнева су на месту експлозије у којој је ноћас у селу Вараге код Зубиног Потока оштећен канал Ибар–Лепенац. На лицу места су војници мађарског контигента Кфора, а на прилазима селу су јаке снаге тзв. косовске полиције. Током раних јутарњих сати полиција је претресла више кућа Срба староседелаца у селима Вараге и Угљаре.
Директор ЈКП "Ибар–Лепенац" Фарук Мујка током преподнева је на Фејсбуку саопштио да је током ноћи саниран део квара изазван експлозијом као и да је омогућено несметано снабдевање водом расхладних система термоелектрана КЕК-а близу Приштине. Према његовом саопштењу, "веома брзо биће нађено и решење за снабдевање питком водом" градова и насеља који зависе од воде из овог канала.
У Северној Митровици у којој током ноћи није било воде, јутрос је успостављено редовно снабдевање, а без воде током ноћи су остали и Зубин Поток, Звечан и друга насеља која се снабедавју са овог канала. Слично је било и у насељима у централном Косову, од Вучитрна према Приштини.
Регионална компанија за водоснабдевање у Косовској Митровици ноћас је саопштила да је прекинуто водоснабдевање водом за пиће због оштећења канала. Компанија "Фероникл" саопштила је такође да оштећење канала угрожава рад расхладних постројења овог предузећа.
Поводом експлозије огласио се директор Канцеларије Владе Србије за КиМ Петар Петковић и поручио да је уништење дела канала Ибар–Лепенац "недопустив и неприхватљив атак који најдиректније угоржава животне потребе српског народа који и онако живи у отежаним условима посебно на северу Космета".
И док из Приштине за овај акт без доказа оптужују Србију, министар спољних послова Србије Марко Ђурић изјавио је да Србија "најоштрије осуђује напад на канал Ибар–Лепенац" поручивши да је "Kуртијев етнонационалистички режим пожурио да упире прстом у Србију без доказа".
Косово иначе, веома зависи од воде из језера Газиводе, односно из канала Ибар–Лепенац, а доступни подаци говоре да се водом из овог канала снабдева трећина становништва и хладе две термоелектране, "Обилић А и Б", које обезбеђују 95 процената производње електричне енергије на Косову и Метохији.
Водом из језера Газиводе преко канала који је оштећен у ноћашњој експлозији снабдевају се Северна и Јужна Митровица, Вучитрн, Глоговац, Обилић и Приштина, вода из овог канала користи се и за наводњавање пољопривредних површина.
Канали система Ибар–Лепенац од бране Језера Газиводе до централног дела јужне српске покрајине дуги су око 140 километара, од тога 12 километара је на територији општине Зубин Поток.
Светска банка је 2018. године констатовала да су "Газиводе најважнији резервоар на Косову који доводи воду у централи плато кроз канал Ибар–Лешенац, у област са највишом густином насељености".
Иначе, крајем 60-их и почетком 70-их година прошлог века, на Ибру је изнад Зубиног Потока изграђења брана хидроелектране Газиводе, а упоредо је текла и градња канал Ибар–Лепенац са циљем да се водом снабдева косовска котлина и наводњавају поља све до Урошевца. Канали су тада изграђени све до Приштине до самог града као и до термоелектрана садашњег КЕК-а.