Кфор: Приштина тражила овлашћење за слање КБС на север, нисмо дозволили

На северу Косова и Метохије појачано је присуство такозване косовске полиције

Кфор је потврдио да је Приштина затражила овлашћење да се тзв. косовским безбедносним снагама омогући да оду на север Косова и Метохије, односно за "потенцијално" распоређивање у "погођеном подручју" након експлозије у којој је оштећен канал Ибар-Лепенац, али је тај захтев одбијен.

На северу Косова и Метохије појачано је присуство такозване косовске полиције.

Из Кфора је, на упит портала "Коссев" за потврду поводом изјаве председника Србије Александра Вучића да је Приштина затражила распоређивање тзв. КБС на север КиМ, односно да ли им је стигао захтев из Приштине за слање ових снага на север, одговорено потврдно.

"У складу са обавезом из 2013. године потписаном између институција на Косову и НАТО-а, институције на Косову су затражиле овлашћење од команданта КФОР-а за потенцијално распоређивање јединица КБС-а у погођеном подручју на северу Косова. Командант Кфора није дао такво овлашћење, на основу његове безбедносне процене и акција које је Кфора већ предузео", истакнуто је у одговору, наводи портал.

У одговору се подсећа и на јучерашње наводе те мисије да је Кфор распоредио јединице да обезбеде подручје у Зубином Потоку где је оштећен канал Ибар-Лепенац.

Додаје се да командант Кфора остаје у контакту са свим својим колегама, као и са представницима привремених приштинских институција и безбедносних организација.

Суд у Приштини одредио је месец дана притвора Драгиши Вићентијевићу из села Превлак код Зубиног Потока који је ухапшен под оптужбама да је наводно учествовао у оштећењу канала. Адвокат другог ухапшеног под сличним оптужбама Дејан Васић, бранилац Душана Милановића, очекује да ће његов брањеник бити пуштен, имајући у виду да специјално тужилаштво до сада није затражило да му се одреди судски притвор.

Председник Србије Александар Вучић обратио се јавности поводом инцидента у Зубином Потоку.

"У петак се догодио покушај великог хибридног напада на нашу земљу, они су у првом таласу оптужили Београд и Србију да стоје иза експлозије код Зубиног Потока, а Београд и Србија немају никакве везе са тим догађајима", рекао је Вучић.

Истрага ће показати ко је одговоран за експлозију код Зубиног Потока, јер и ми спроводимо нашу истрагу, имамо одређене сумње, навео је председник.

Председник је рекао и да је девет минута пошто је премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти тобоже обавештен о експлозији код Зубиног Потока, уследио званични захтев Кфору да се стационирају тзв. косовске снаге безбедности на север КиМ, али да је Кфор то одбио.

Током јучерашњег дана, министар одбране привремених приштинских институција Ејуп Маћедонци рекао је за "Косова прес" да ће, уколико буде потребно, војску послати и на север, али да у овим околностима није било потребно предузети такав корак.

Коментаришући безбедносну ситуацију на северу, Маћедонци је у писаном одговору навео да је након састанка Савета безбедности, КБС ангажован на патролирању и осигуравању кључних тачака критичне инфраструктуре.

Рекао је да је стотине наоружаних војника остало током суботе на разним позицијама у Обилићу и Вучитрну и да ће, уколико буде потребно, наоружане трупе послати и на север.

"Према проценама и координацији коју смо радили на нивоу институција и са заповедништвом Кфора, у овим околностима није било потребно предузимати такав корак", рекао је он.