Ђурић: Курти направио озбиљну политичку грешку, спровести независну истрагу

Ђурић је нагласио да ће без обзира на националност, свако ко се нађе под контролом српских органа, а за кога се утврди да је учествовао или да је одговоран за инцидент на каналу, бити моментално ухапшен и процесуиран

Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је данас да Београд захтева да се утврди ко је одговоран за експлозију на каналу Ибар-Лепенац и да се спроведе независна међународна истрага уз учешће Кфора и Еулекса и нагласио да је Београд спреман да учествује у истрази о том инциденту.

Ђурић је за РТС рекао да је премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти направио озбиљну политичку грешку у корацима унапред оптужујући Београд за нешто за шта је, како је истакао, потпуно јасно да ми немамо никакве одговорности ни учешћа.

"И ми сада нећемо да га пустимо да изађе лако из те теме. Тражимо да се утврди ко је одговоран за оно што се десило, да се спроведе независна међународна истрага. Ми смо спремни да учествујемо у целокупној истрази преко механизама међународне и међусобне правне помоћи", рекао је Ђурић.

Додао је да још увек нема одговора на ту понуду, а да представници међународне заједнице одлично знају да Србија и Београд немају ништа са тим инцидентом.

Нагласио је да ће без обзира на националност, свако ко се нађе под контролом српских органа, а за кога се утврди да је учествовао или да је одговоран за инцидент на каналу, бити моментално ухапшен и процесуиран.

"И проглашен особом одговорном за страховито озбиљан акт угрожавања безбедности људи. Неки кажу чак и терористички, али то је сад већ на правосудним органима да утврде", рекао је Ђурић.

Министар је рекао да неодговорне оптужбе које износи Курти показују одсуство лидерске одговорности и нагласио да је Курти "ударио" на међуетничке односе у региону и на "крах" процес нормализације односа.

Ђурић је рекао да је повећан притисак на српску заједницу и да су кренула насумична хапшења са циљем да се сломи Српска листа пред предстојеће изборе о чему је, подсетио је, говорио и председник Александар Вучић, као и да се додатно изврши притисак на Србе да би се застрашили и да се прореди њихов број на КиМ.

На питање о састанку са представницима Квинте после инцидента на КиМ, Ђурић је рекао да амбасадори веома озбиљно схватају целу ситуацију и да, за разлику од Куртија, не трче да унапред оптуже било кога и да не прихватају неутемељене оптужбе које се износе без доказа.

Министар је указао да се саопштењима министарства спољних послова Француске, Немачке и других земаља захваљују Србији на спремности да помогне у истрази и отклањању последица онога што се десило.

"Оно што смо чули јавно од представника Квинте, то је углавном речено и на састанцима. Међутим, приватно многима од њих је потпуно јасно да су Куртијеве оптужбе неутемељене, да се он нашао у политичкој ступици у коју је сам себе ставио, тиме што се истрчао са тим лажним оптужбама и додатно урушио себи кредибилитет код дела међународне заједнице", навео је шеф српске дипломатије.

На питање колико је важна реакција КФОР-а, Ђурић је рекао да је изузетно значајно то што је КФОР званично потврдио да је тачно оно што је говорио председник Вучић да је Курти у првим минутима захтевао слање снага такозване косовске војске на север КиМ што је, каже, КФОР одбио.

Ђурић верује да је то делом резултат и тога што је по налогу председника Србије начелник Генералштаба Војске Србије одмах након инцидента разговарао са командантом Кфора на КиМ и са генералом Команде здружених савезничких снага Натоа у Напуљу, адмиралом Стјуартом Манчом и захтевао да то не буде допуштено.

Како каже, поверење између политичког и војног руководства Србије и представника међународне заједнице спречило је Куртија у остваривању једног од кључних циљева, а то је да пошаље војску на север "Косова".

Ђурић је рекао да Курти није успео да створи атмосферу попут оне након дешавања у Бањској и да није успео да на лажним оптужбама створи климу међународне осуде Србије.

Додао је да је намера Куртија била да инцидент искористи и за укидање мера Европске уније против Приштине, за забрану Српске листе и за подизање свог рејтинга, али да се све претвара у апсолутни фијаско.

"Синоћ није имао одговоре новинарима на конференцији. Потпуно је јасно да се спроводи једна насумична истрага, хапси па пушта насумично људе, и то Србе на северу КиМ. Нема никаквих индиција да су тачне тврдње које он изнео, које су врло озбиљне и опасне, да оптужите целокупну једну државу да је одговорна", рекао је Ђурић.

На констатацију да се о инциденту међу првима огласио члан кабинета Доналда Трампа Ричард Гренел, као и да се огласио и Стејт Департмент, Ђурић је рекао да је Гренел озбиљан амерички званичник и политичар и да верује да ће играти значајну улогу у будућности када је реч о америчко-српским односима.

Ђурић је рекао да не треба имати нереална очекивања везана промену курса америчке политике када је реч о КиМ, али да се може очекивати већа отвореност за прагматична и фер решења која ће бити у интересу свих заједница које живе на КиМ.

Нагласио је да је српски витални интерес да даље унапређује односе са САД и додао је Србија претходних година градила озбиљне контакте на обе стране у америчком политичком спектру.