Вучић: Афричке земље имаће глас Србије у међународним форумима, хвала на подршци нашем суверенитету
Африка је данас будућност света, са друге стране, Србија, иако релативно мала земља, је друга најбрже растућа економија у Европи, рекао је председник Србије Александар Вучић на отварању Прве конференције "Србија-Африка: Достојанство" која је почела данас у Београду.
"Код нас не постоји расизам, ми волимо афричке народе. То пријатељство називамо и братством, зато што је сковано у тешким временима, у борби против колонијализма и за независност многих афричких земаља", рекао је Вучић.
Живимо у таквом моменту да смо се навикли да слушамо страшне вести сваки дан.
"Сведоци смо невероватног лицемерја. Запад је остварио доминацију током прве индустријске револуције, али оног тренутка када су земље са Истока пригрлиле трећу и четврту индустријску револуцију, дошло је до изједначавања снага у свету. Али и до промене принципа свих оних који су светом управљали по сопственом нахођењу", нагласио је српски председник.
Како је додао, они су сами себе прогласили светиоником демократије, а главна тежња им је била економска доминација над свима.
"Увек су учили и нас и вас да је тржишна економија услов за напредак. Међутим, откада су у свету почеле да се дешавају промене, тржишна економија више не постоји, данас су им богомдане протекционистичке мере и како да се таксама и царинама заштите од оних који су постали успешнији од њих", рекао је Вучић.
Он је нагласио да данас и на Истоку и у Африци постоји много више демократије него што је то раније био случај.
"С друге стране, прихватили смо постулате воук покрета улазећи у крајности које нису прихватљиве ни за кога у традиционалним друштвима. У тим условима сарадња између нас је све значајнија. Она није заснована на покушајима доминације, већ је заснована на пријатељству и братству", нагласио је председник Србије.
Он је додао да сарадњу између Србије и Африке види у пет области, а као прву од њих навео борбу против тероризма.
"Србија иако мала, производи више муниције, граната него најразвијеније европске земље, укључујући и Француску. Друго је економска сарадња која је од кључног значаја. Такође, за нас је веома важна политичка сарадња и с тим у вези хоћу да се захвалим великом броју афричких земаља на поштовању Повеље УН", рекао је Вучић.
Он је истакао да ће у свим међународним форумима и институцијама Србија увек бити спремна да пружи подршку афричким пријатељима, увек ће моћи да рачунају на глас Србије.
"Такође, мислим да је од кључног значаја, у образовној и научној сфери, можемо убрзано да напредујемо и по питању дуалног образовања али и најмодернијих технологија. Оно што је веома важно то је наша заједничка борба за слободу, самосталност, суверенитет и независност наших земаља. Снага нашег гласа биће онолико јака колико ми будемо уједињени и слободни да говоримо", закључио је Вучић.
Учесницима конференције обратила се и генерална директорка Министарства за националну безбедност Гане Сена Сијав Боатенг која је истакла да није тајна да су Србија и Гана повезане пупчаном врпцом.
"Илегалне миграције често доводе до опасних путовања и експлоатације, а Африка је посебно рањива. Постоји забрињавајућа веза између илегалних миграција и тероризма, па су владе приморане да преусмере ресурсе са развојних пројеката на борбу против тероризма. Потребна је глобална солидарност. Србија игра веома важну улогу, посебно у сектору као што је образовање", рекла је Боатенг.