Русија и Кина деле стратегију за подривање чланица НАТО-а, упозорила је амбасадорка САД при НАТО-у Џулијана Смит, те позвала западне државе да појачају напоре да се одбране и од Москве и од Пекинга, пише "Фајненшел тајмс".
Вашингтон подстиче чланове Северноатлантске алијансе да пооштре свој став према Кини имајући пре свега у виду војни развој Пекинга и његово "неограничено" партнерство с Москвом, те подршку рату против Украјине.
"Нема сумње да и Народна Република Кина и Русија раде на подели (…) трансатлантских партнера. Сада смо тога свесни и намеравамо да се тиме позабавимо", рекла је Смитова и додала да те две земље деле и "хибридну тактику".
"Мислим да Кина веома пажљиво прати како се Русија ослања на дезинформације и ствари као што су принуда или енергетска безбедност, те злонамерне сајбер операције", прецизирала је амбасадорка.
Ипак, намера САД није да гура европске савезнике да преусмере фокус Алијансе на азијско-пацифички регион, нагласила је Смитова, већ да осигурају да савезници имају јаку унутрашњу одбрамбену политику.
Рекла је и да повремено постоје погрешне перцепције о томе шта су САД као појединачни члан Алијансе, а шта је заједничка намера алијансе.
"Оно о чему говоримо је заштита наших вредности, заштита нашег јединства и заштита од неких хибридних тактика на које Кинези воле да се ослањају", закључила је амбасадорка САД при НАТО-у.
НАТО је у новембру на самиту у Букурешту дискутовао о "изазовима" које Кина поставља пред Алијансу, те о конкретним мерама с тим у вези.
Тада је амерички државни секретар Ентони Блинкен изнео предлоге који имају за циљ бољу заштиту критичне инфраструктуре, ланаца снабдевања и сајбер имовине од "непримереног кинеског утицаја или контроле".
Међутим, пише "Фајненшел тајмс", многе европске земље не желе да угрозе своје трговинске и економске везе с Пекингом заузимањем сувише тврдог става, док су друге чланице опрезне према било каквој дискусији о будућој политици НАТО-а која одвлачи пажњу од подршке Украјини у сукобу с Русијом.