Србија и Балкан

Српкиње на мети: Полицији у Северној Митровици пријављен нови случај сексуалног узнемиравања

Колико је стварно случајева узнемиравања Српкиња на Северу нико не зна, јер, већина жена због срамоте то и не пријави, не само полицији него ни својима у кући, каже један од наших саговорника, Србин са севера КиМ
Српкиње на мети: Полицији у Северној Митровици пријављен нови случај сексуалног узнемиравања© M.M./ATAImages

Косовска полицијска служба саопштила је данас да је полицији у северном делу Косовске Митровице пријављен нови случај сексуалног узнемиравања. Пријаву је поднела женска особа која је навела да су је 12. септембра две њој непознате особе узнемиравале из једног аутомобила.

Наведено је и да је полиција покренула истрагу, отворила случај "сексуално узнемиравање", али националност жене која се обратила полицији није наведена. Није наведено ни да ли је истрага већ дала неке резултате ни да ли имају осумњичене.

Последњих неколико година, а нарочито последњих неколико месеци, посебно у Северној Митровици, у деловима града ближе Ибру случајеви сексуалног узнемиравања Српкиња све су учесталији. Неформална Група жена са севера КиМ јесенас је у једном дану прикупила 30 сведочанства Српкиња са Севера старости од 15 до 60 година које су биле изложене неком виду узнемиравања у протеклом периоду.

О овом проблему, писмом које је подржало више од 400 жена, упознати су Кфор, Еулекс, амбасаде западних земаља у Приштини, а једна НВО из Северне Митровице отворила је посебну линију на коју жене могу пријавити случајеве сексуалног узнемиравања.

Проблем је постао нарочито тежак са све масовнијим преласцима Албанаца из јужног, албанског дела града преко главног моста у центар Северне Митровице.

Почело је са добацивањима женама на шеталишту из башти кафића у којима су се донедавно окупљали Срби а сада су у њима углавном Албанци. Следила су добацивања из возила у покрету, у неким случајевима људи су аутомобилима пратили жене, фотографисали, тражили бројеве телефона. У неким случајевима жене су узнемиравање на улици и у присуству својих мужева, пријатеља...

"Отворио је прозор, кренуо да добацује на енглеском за који сам са сигурношћу знала да није његов матерњи. Онда ме је пратио аутомобилом. Убрзала сам корак, али је ауто све време ишао за мном. У једном тренутку човек је паркирао, отворио врата аутомобила, изашао наг до колена", наводи се у једном од сведочанстава жена из Северне Митровице.

Срби из овог града чије су супруге, ћерке, мајке, изложене узнемиравањима, уверени су да је и то део оркестриране кампање стварања опште несигурности међу Србима.

"Просто, знају где смо 'најтањи', шта нам најтеже пада, колико нас све то узнемирава, колико нам смета, колико смо забринути за наше мајке или сестре, супруге и зато то и раде. Циљ је да смо у сваком тренутку несигурни, а резултат су нова исељавања, и нови одласци Срба са Косова и Метохије", каже за РТ Балкан један од Срба из Северне Митровице.

О проблему сексуалног узнемиравања Српкиња говорио је и директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић који је рекао да су докази, сведочења узнемираваних жена достављени Кфору и другим међународним организацијама као и да је од те мисије затражено да се са тим престане, а да се жене заштите.

Саговорници са Севера кажу да Албанци насилници углавном успевају у својим намерама. Српкиње свих узраста и те како су већ застрашене, ретко која се у вечерњим сатима усуђује да изађе на улице ближе Ибри у албанском делу града.

"Колико је стварно случајева узнемиравања нико не зна, јер, већина жена због срамоте то и не пријаве, не само полицији него ни својима у кући. Са друге стране, насилници знају да су заштићени, да ће жртве тешко доказати насиље и ту се круг затвара, ми смо све несигурнији а жене све застрашеније", каже наш саговорник из Северне Митровице.

image