Опасне оптужбе у албанској режији: Како Албанци лажима правдају насиље над Србима
Отровни гасови "погађају" искључиво албанске студенте, ђаке, децу предшколског узраста, чак и у мешовитим установама. За масовно тровање Албанаца водом у Дечанима криви су "сумњиви Срби". Ове лажне оптужбе на српски рачун изрекли су Албанци, што би се рекло, а да нису ни трепнули. Од клеветања српског народа не одустају, а не устручавају се ни да "подсете" на приче о "српском тровању Албанаца".
Између поменутих случајева тровања прошла је 31 година: отровни гасови су "пуштени" у пролеће 1990. године, а сумњиви Срби су "затровали воду" у општини Дечан у јулу 2021. године.
Тако је у марту и априлу 1990. године, више од 7.000 албанских ђака из мешовитих школа са Косова и Метохије, затражило медицинску помоћ због наводног тровања. Српска деца нису се отровала, како је касније објаснио сведок оптужбе у процесу против Слободана Милошевића, Халит Берани, зато што су ишла су пре подне у школу.
Ово чак ни у Хашком трибуналу није могло да прође.
А да представници привремених институција у Приштини изгледа чврсто верују да понављање једне те исте лажи претвара ту лаж у истину, показује и то што не одустају од намере да докажу да су "тровани".
Влада тзв. Косова усвојила је документ "Стратегија о транзиционој правди" у коме се у делу о "увођењу нових жртава" тврди да су "тровања на Косову отровним гасовима у пролеће 1990. године резултирала као истребљивачка доктрина коју је припремила српска војна тајна служба, где је тровано на хиљаде младих људи, углавном студената, а међу њима је било и деце у предшколским установама".
Тровање, наравно, никада није доказано, јер се није ни десило. Три деценије касније, односно у јулу 2021. године, у општини Дечан, десио се случај масовног тровања водом. Више од 1.000 људи затражило је медицинску помоћ, две особе су преминуле, а у општини је проглашено ванредно стање. Уместо да реше проблем воде за пиће, представници привремених институција у Приштини одлучили су да случај искористе за обрачун са Србима.
Главна улога у овој представи припала је извесном албанском кафеџији из Дечана. Он је тврдио да су у његов бар, пре него што су људи почели масовно да траже медицинску помоћ, ушла два Србина.
"Изашли су из аутомобила, новосадских регистарских таблица, ушли су као гангстери. Посумњао сам да нешто није у реду. Питали су за пут. Разговарали смо на српском језику, колико сам знао. Били су ми сумњиви. Сутрадан је дошла полиција у мој бар и ја сам их пријавио и предао им снимке сигурносне камере", испричао је.
Његово 'сведочанство' је било довољно да се масовно тровање водом претвори у масовно тровање дезинформацијама. Политичари и медији из Приштине водили су опасну кампању против Срба, оптужујући их да су затровали воду. Председник општине је био посебно 'сумњичав', рекавши да се тровање воде дешава други пут за месец дана и да сумња да је то можда намерно.
Посланица Алијансе за будућност Косова и ветеранка тзв. ОВК Тиме Кадријај, позивајући се на изјаву власника бара, из петних жила упињала да убеди албанску јавност на КиМ да су Срби отровали Албанце.
Косовски институт за јавно здравље, међутим, саопштио је да су у води пронађени микроорганизми.
Министар здравља тзв. Косова брже боље је стигао у Дечан и објаснио да два смртна случаја немају везе са затрованом водом. Апеловао је на становнике општине да воду не користе за пиће.
Два "сумњива Србина" више нико није поменуо, јер нису ни постојали: Срби су из Дечана одавно протерани и нису тамо пожељни, независно од тога из ког краја Србије и света долазе.
Након недавне експлоизије на каналу Ибар–Лепенац, у општини Звечан, на северу КиМ, поново се суочавамо са неутемељеним оптужбама.
Аљбин Курти дао је машти на вољу, па је рекао да је "Србија нападом у каналу Ибар–Лепенац покушала да остави грађане Косова без воде, струје, грејања и без комуникације", а није пропустио ни да оцени да је "овај напад сличан руским у Украјини".
Примећује се, међутим, да је ситуацију користи онако како му одговара: упутио је јаке јединице тзв. косовске полиције на север КиМ. Срби су се нашли на удару, па тако нису изостала малтретирања, привођења, хапшења и притварања људи.
Угледа се на старије и искусније албанске вође.
Изговор за Мартовски погром, који се десио пре 20 година, била је клевета. Мартовском насиљу претходиле су отмице, убиства и уништавање имовине и то у присуству међународне заједнице.
Медији на албанском језику и неке стране агенције лажно су оптужиле Србе из села Зупче, у општини Зубин Поток, за утапање албанских дечака из суседног села Чабра у Ибру.
Уследио је тродневни талас насиља над српским и неалбанским становништвом, убиства, прогон, најмасовнији од 1999. године, и уништавање православних светиња.
И сасвим је јасно у шта воде албанске клевете и чему оне служе. Стога је јасно да Курти тражи изговоре за нове погроме.
Намерачио се да отвори Пандорину кутију. Остаје да се види да ли ће га они који се старају о тзв. Косову "пецнути" по прстима.