Србија и Балкан

Како је ватерполиста постао препрека за ЕУ интеграције Црне Горе

Хрватска је Црној Гори доставила списак размирица које морају да буду решене, ако Подгорица жели у ЕУ. Међу морским проблемима, нашао се и један базенски. О чему је реч?
Како је ватерполиста постао препрека за ЕУ интеграције Црне ГореGetty © stock photo/pawopa3336

Таман кад су из Брисела у Подгорицу почеле да стижу похвале, а тамошња власт да обећава да ће од 2028, кад и ако Црна Гора уђе у Европску унију, потећи мед и млеко, опомена стиже из суседства.

Хрватска је послала Црној Гори неформални документ, нон-пејпер, у којем опомиње Подгорицу на нерешена питања са Загребом.

У питању је списак од 10 размирица на којима Хрватска инсистира да буду решене, ако Црна Гора намерава да постане 28. чланица Уније.

Листа којом Загреб маше махом чине већ познати и то углавном морски проблеми између два суседа. Од тога чији је брод "Јадран", иначе плаћен новцем који је од ратне одштете након Првог светског рата добила Краљевина Југославија, до тога где је линија разграничења, односно чија је Превлака.

На списку се пак нашао и један "базенски" проблем – назив градског базена у Котору.

Излив политике у базен

Одлуком Скупштине Котора 2021. године промењен је назив градског базена који је носио име партизана из Другог светског рата Никше Бућина, за којег се зна да је играо фудбал, али се не зна да је играо ватерполо.

За нови назив одабрано је име најбољег ватерполисте свих времена из Црне Горе Зорана Џимија Гопчевића.

Гопчевић је, осим успешне клупске каријере са својим "Приморцем" чији је био капитен, имао и блиставу каријеру у репрезентацији. Овенчан је бројним медаљама, од којих су највеће сребрна на Олимпијским играма у Москви 1980, као и европско сребро и светска бронза.

Да је у питању ватерполо име којем замерку нико није могао да нађе, говори и то да су "за" гласали и хрватска одборница и опозициона Демократска партија социјалиста Мила Ђукановића, која у овом веку није крила своје симпатије према Хрватској.

Ипак, вест о преименовању базена дочекана је "на нож" у Дубровнику. "Великосрпска политика која је поражена у Домовинском рату се поново пробудила", тако су гласили наслови у хрватским медијима поводом ове вести.

Реаговало је Министарство спољних и европских послова Хрватске и запретило да одлука о називу базена није у духу добросуседских односа и "засигурно ће имати последице на будуће односе".

Разлог за бурну реакцију је то што је Гопчевић деведесетих као резервиста ЈНА службовао у својој Боки и то као чувар у логору Морињ. На страну то што се нашироко може расправљати о томе шта се дешавало у Морињу, где су довођени заробљеници са дубровачког ратишта, чак и Загреб признаје да не постоји ниједан доказ да је Гопчевић учествовао у било ком злочину или кривичном делу.

Интересантно да Загребу до те 2021. године име спортске легенде нимало није сметало, напротив.

Загребачки ВК "Медвешћак" је 2013. године у Котору учествовао на Меморијалном турниру "Зоран Гопчевић". 

Када је Скупштина општине Котор 2015. одлучила да једну улицу именује по Гопчевићу, "за" је гласала и Хрватска грађанска иницијатива.

Уочи годишњице смрти Гопчевића 2020. године ватерполо тренер Павле Вичевић, иначе отац председника Хрватског грађанског друштва Црне Горе Мирка Вичевића, покренуо је иницијативу да зимски базен понесе име прослављеног ватерполисте.

Међутим, Загреб се 2021. године напрасно сетио да би Гопчевића могао да употреби против Црне Горе и тада долази до излива политике у базен.

Прљава игра и у води и на сувом

Ситуација је кулминирала овог лета када је ватерполо клуб "Приморац" ушао у регионалну Премијер лигу. Управни одбор регионалне ватерполо лиге састао се у Сплиту и једна од тачака била је "проблематика играња утакмица у Котору".

Иако је ВК "Југ" из Дубровника послао мејл да је "играње или неиграње у Котору тема која нема везе са спортом већ искључиво са политиком, те да ће се они и даље бавити спортом", превладала је политика.

Хрватско Министарство туризма и спорта доноси одлуку да ватерполо клубови из Хрватске неће играти на градском базену "Зоран Џими Гопчевић".

Из Црне Горе је стигао предлог да се утакмице играју на неутралном терену, али је то клуб из Хрватске категорички одбио, тражећи да се утакмице играју искључиво на њиховом базену у Дубровнику.

Да би могао да се такмичи, "Приморац" је морао да устукне и прихвати да ривале из Хрватске дочекује на базену у Будви. Да ли ће и политичка Подгорица поклекнути пред уценом Загреба и одрећи се ватерполо легенде зарад уласка у ЕУ, остаје да се види.

image