На данашњој седници Одбора за политички систем, правосуђе и управу усвојен је Предлог о формирању Анкетног одбора ради прикупљања информација о "Црним тројкама".
Предлагач је посланик Јован Вучуровић, који је истакао да Црна Гора има обавезу да се суочи са прошлошћу која се односи на "тамне стране режима који је владао 30 година".
Такође, усвојен је и Предлог закона о заступнику Црне Горе пред Европским судом за људска права.
"Сматрамо да је овај предлог одлуке веома важан за Црну Гору. Један од тренутака кад Црна Гора мора кренути напред и суочити се са прошлошћу која није баш светла у протеклих 30 година, када смо имали и шверц цигарета, сукоб кланова, политички мотивисана убиства, пребијања новинара... Ово је један од оних тренутака када је пред нама само Европа. Овај предлог одлуке паралелан је са оним што ради ЕУ и што су европске праксе", казао је Вучуровић.
Подсетио је да је афера "Црне тројке" дошла у жижу јавности 2013. године изјавама бившег полицајца Брајушка Брајушковића, који је као некадашњи припадник САЈ-а тврдио да је био на челу "Црних тројки", које су за циљ имале "пребијање опозиционих политичара".
"Да видимо ко је организовао те 'Црне тројке'... Сама чињеница да је саслушања водио некадашњи специјални тужилац Саша Чађеновић говори много о томе колико је режим чувао 'монструме' који су за њега обављали најпрљавије послове. Видимо да се сада тај господин налази по тешким оптужбама, посебно ће одговарати за оно што је радио у случају 'Државни удар', надамо се ми из коалиције ЗБЦГ", казао је Вучуровић.
Он је подсетио на убиство новинара и уредника Дана Душка Јовановића, убиство Павла Булатовића, рањавање новинарке Оливере Лакић, напад на новинарку Лидију Никчевић и новинара Туфика Софтића...
"Црна Гора има обавезу да се суочи са прошлошћу везано за тамне стране режима који је владао, а за који ми из НСД-а, потпуно оправдано говоримо да се радило о злочиначком режиму, да се радило о режиму који је био као и они који су владали након '45. године, само смо ми имали несрећу да потраје до 30. августа 2020. и зато се тек сада суочавамо са тешким аномалијама које су се дешавале 30 година и сматрам да је неопходно да формирамо Анкетни одбор макар да се крене корак напред у решавање ових тешких случајева и напада на новинаре и убиства новинара", додао је Вучуровић.
Истакао је да ће у наредном периоду разматрати све оно што је тиштило грађане у протеклих 30 година, пренео је портал РТЦГ.
Позвали су председника Скупштине Андрију Мандића да након формирања Анкетног одбора упути допис Министарству правде и извести га о конкретним случајевима који ће бити предмет парламентарне истраге након формирања Анкетног одбора.