Покрет социјалиста организује јавне трибине о Закону о страним агентима: Позивају и Хила

Ми ћемо га позивати и да директно објаснимо зашто је Америци и америчком народу дозвољен ФАРА закон, а Србима, српској држави и српском народу није дозвољен, навели су из ПС

Посланици Покрета социјалиста који су поднели Предлог закона о посебном регистру агената страних утицаја, најавили су да ће у наредна два месеца организовати јавне трибине у већим градовима како би представили овај закон, а позивају и амбасадора САД Кристофера Хила да им се придружи.

Потпредседник Покрета социјалиста Ђорђе Комленски рекао је да је циљ овог предлога, а који је изазвао полемике у јавности, да грађани знају, када неко износи свој став и мишљење, ко их финансира.

Бојан Торбица из ПС најавио је да ће са трибинама кренути у наредних 10 дана како би грађанима објаснили да се предлог закона не односи на све невладине организације, већ на оне које се, како је рекао, претежно финансирају из иностранства и које желе да утичу на државне органе приликом доношења битних државних одлука.

"У суштини се односи на њих, не на организације које се баве хуманитарним радом, пошто поједини медији покушавају већ данима да презентују да је слика другачија. Зато бих сада искористио да јавно позовем амбасадора САД, господина Хила, да нам се прикључи на тим трибинама. Ми ћемо га позивати и да директно објаснимо зашто је Америци и америчком народу дозвољен ФАРА закон, а Србима, српској држави и српском народу није дозвољен, а за који тврдим да је чак и либералнији, пошто се за разлику од ФАРА закона не односи на физичка лица", објаснио је Торбица.

Комленски је истакао да су га изненадиле реакције из Стејт департмента.

"По многим медијима се овај закон коментарише, а они који га коментаришу нису ни прочитали, већ производе закључке онако како им одговора и то покушавају да пласирају у јавност. Многи нас питају да ли је био моменат за овај закон. Они који су се, не знам зашто, нашли прозваним да буду запрепашћени, уплашени, забринути, били би увек. Онај коме није мирна савест, неће моћи другачије да реагује него онако како су реаговале неке западне државе и неке невладине организације", рекао је Комленски.

Он је додао да је забрињавајуће да један исти круг невладиних организација, који упорно покушава да себе стави изнад државе, изнад грађана, и да каже да су они важни и паметнији и од српског парламента и Републике Србије.

Како је додао, поступајући по пројектима, невладине организације имају јасно профилисан задатак који испуњавају, а обичан грађанин нема времена да одлази на сајт АПР да проверава да ли нека невладина организација прима колике донације, за које пројекте, од кога, да ли је то Република Србија, да ли је то нека локална самоуправа, да ли је то нека амбасада, страна држава, страна фондација.

Према његовим речима, регистар који се предлаже би водило Министарство правде које би требало да води рачуна о раду неке невладине организације и да поднесе суду предлог за забрану рада уколико делује против интереса Србије.