Флоријан Бибер: Приштина направила грешку јер је одмах оптужила Србију

Најбоља ствар која може да се деси да САД четири године игноришу Балкан како ЕУ не би била у дефанзиви, каже он

Шеф Центра за југоисточно-европске студије Универзитета у Грацу Флоријан Бибер, рекао је да су власти Косова направиле грешку јер су одмах окривиле Србију за напад на канал Ибар–Лепенац, преноси "Репортери".

Према његовом мишљењу, требало је да се сачека опсежнија истрага.

"То је јасан чин који има терористичку конотацију са дестабилизујућом, претећом улогом, део је инцидената које смо видели. Грешка је власти што је одмах окривила Србију. Мислим да би требало спровести веома озбиљне истраге. Чак и за Бањску, није да нисмо видели, постоји низ независних истрага", рекао је он.

Када је у питању избор нове високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Каје Калас, Бибер сматра да су за њу дијалог и ситуација на северу КиМ веома важне.

Како каже, нова шефица ЕУ Каја Калас има јачи и одлучнији приступ по питању тзв. Косова и дијалога са Србијом и била је гласнија од њеног претходника Жозепа Бореља.

"Добра је ствар што је, чим је добила мандат, у року од неколико дана одржала састанке, неколико дана након посете Кијеву, што потврђује да су дијалог Косова и Србије и ситуација на северу на високом нивоу листе приоритета нове шефице дипломатије ЕУ“, рекао је он.

Упитан о порукама Каласове о примени међународних споразума, Бибер је рекао да косовска страна мора да испуни неколико обавеза, укључујући и формирање ЗСО, а да српска страна такође мора да испуни своје обавезе.

"Нисмо имали никакав притисак на обавезу Србије да примени Охридски споразум, морамо да сачекамо и видимо. Питање је какав ће бити континуитет, шта ће се тражити од странака у смислу поновног опредељења да Србија прекине кампању непризнавања или блокирања Косова у међународним организацијама", рекао је он.

Према његовим речима, "што се Вучић више суочава са опозицијом у Србији, што је више протеста у Србији, већа је вероватноћа да ће власт у Србији да направи још више невоља на Косову да би одвратила пажњу".

Гренел може да оживи Трампову идеју о размени територија

Упитан да ли САД желе проактивнију улогу у процесу дијалога, он је рекао да још не види јасан знак интересовања Трампове администрације за Балкан.

Бибер сматра добром вешћу то што Ричард Гренел није постао државни секретар.

"Гренел није именован за државног секретара и верујем да је ово веома добра вест за Косово и Балкан. Његова улога је била веома деструктивна, веома негативна", рекао је он.

Бибер је рекао да је најбоља ствар која може да се деси да САД четири године игноришу Балкан како ЕУ не би била у дефанзиви.

"Када је Трамп био председник, имали смо много разговора о размени територија, што је било опасно и само би штетило Косову и довело до нових тензија у региону. Надам се да ово неће бити оживљено као идеја у Трамповој администрацији", рекао је Бибер на РТК.

Упитан да ли овај ризик и даље постоји, Бибер је рекао да не верује да је Куртијева влада заинтересована за размену територија.

"Предузела је кораке да успостави више ауторитета на северу", рекао је Бибер.

Рекао је да ће сачекати док не буде специјалног изасланика, јер он може, на пример Гренел, да оживи ту идеју.