РТ Балкан истражује: Смањују (ли) се листе чекања у болницама
Листе чекања на операције и дијагностику биле су "рак рана српског здравства". Сада се тај проблем решава. Најдуже се чекало на операције кука и колена, по неколико година. Са највишег државног врха најављено је да ће проблем бити решен до априла наредне године, а за ортопедију до априла 2026. године.
Лекари кажу да се ради прековремено, суботом и недељом како би се испоштовала зацртана динамика. Пацијенти могу на сајту Републичког фонда за здравствено осигурање на дневном нивоу да прате шта се дешава са листама и када могу очекивати да ће стићи на интервенцију.
Половином септембра на листама чекања било је 68.657 пацијената. И сам председник државе Александар Вучић био је "шокиран" тим податком.
"Питао сам министра здравља Златибора Лончара због чега смо ми изградили читаве болнице, ако се у њима ништа не ради на смањењу листа. Језиве су листе чекања, ни сам нисам веровао", рекао је председник Вучић 13. септембра.
Тада је најављено да се креће у решавање проблема. Месец дана касније председник је најавио да ће листе за магнетну резонанцу, уклањање катаракте и кардиоваскуларне интервенције бити решене до априла идуће године, а на ортопедији до априла или маја 2026. године. За испуњење тог циља држава ће издвојити више од 120 милиона евра.
Према подацима са сајта РФЗО, где се на дневном нивоу објавњеју листе чекања, тренутно на дијагностику и операције чека 52.985 пацијената. Нсамо на операцију колена чека 18.905 пацијената, на операцију кука 12.327, на магнетну резонанцу око 17.000 пацијената.
Лекари у болницама кажу да је направљен план, да ће се радити прековремено, викендима како би се испоштовала планирана динамика.
Најтежа ће бити елиминација листе чекања за операције кука и колена. Највише тих интервенција ради се у Институту за ортопедију Бањица. Из те здравствене установе стигао је предлог да их растерете, да се за трауме и обичне преломе ангажују болнице на Звездари, Бежанијској коси, Драгиши Мишовићу, а да они могу да се посвете операцијама кука и колена.
Проф. Зоран Башчаревић директор Института Бањица задовољан је утврђеном динамиком рада.
"Све креће у добром правцу. Ако наставимо овом динамиком рада решиће се листе чекања", навео је он за РТ Балкан.
У Општој болници у Панчеву кажу да више немају листе чекања за скенер и операције катаракте, већ само листе заказивања, јер се све обавља у року од месец дана.
Др Слободан Овука, директор болнице навео је за РТ Балкан да се 2016. године на операцију катаракте чекало четири године. Успели су да ту листу прво сведу на четири, пет месеци, а од 21. новембра ове године и да је елиминишу. Заправо, операције се заказују у року од месец дана.
"Ортопедску листу, ону примарну, можемо да завршимо за два месеца. Међутим, проблем је што стижу нови пацијенти. Ми оперишемо и људе са јединствене листе, ко се определи за нас од пацијената из других градова. Листу чекања за операцију кукова врло брзо можемо свести на два и по месеца", рекао је Овука.
Наводи да су за елиминацију листи чекања лекари радили прековремено, суботом, недељом, празницима.
"Људи су мотивисани да раде јер им се прековремени рад плаћа у складу са одлуком Владе Србије. Раније је био ограничен број прековремених сати који може да се плати, око 10 сати недељно. Сада смо добили одрешене руке. И не плаћа се само прековремени рад лекарима, већ свима у тиму- медицинској сестри, спремачици", појаснио је Овука.
Истиче да за операције катаракте више нема потребе за прековременим радом, већ да за то има потребе само на ортопедији, како би испунили квоту која им је задата.
И у Нишу су задовољни динамиком елиминације листе чекања. Кажу да за операције катаракте имају само листе заказивања, а то значи у року од месец дана. Наводе и да им ортопедске операционе сале раде нон-стоп и да су и ту много урадили.
"Решене су листе чекања за кук, сада имамо листе заказивања. Остала је само листа чекања за колено", кажу у УКЦ Ниш за РТ Балкан.
Министарство здравља организовало је акцију прегледа на скенеру 21. и 22. септембра, ове године за све пацијенте који су чекали. Тог викенда прегледано је 2.806 пацијената, односно сви који су били на листи чекања.
Задовољни су динамиком којом се ради у болницама. Саопштили су да је током протекле недеље у здравственим установама у Србији урађено 419 ортопедских операција, кука и колена, затим 633 операција катаракте, 429 коронарографија и 1.499 прегледа магнетном резонанцом.
"Од почетка интензивног рада на решавању листи чекања урађено је укупно 4.176 операција кука и операција колена, 5.935 операција катаракти, 2.621 коронарографија, као и то да су укинуте листе чекања на ЦТ преглед", наведено је саопштењу.