Поништавање резултата првог круга румунских председничких избора од стране Уставног суда Румуније је слика и прилика "демократије" у земљама ЕУ и НАТО пакта. Ако се резултати избора не допадају евроатлантској дубокој држави - тим горе по резултате...
Овако су из Ми снага народа Бранимира Несторовића реаговали на догађаје код нашег суседа где је Уставни суд најпре прихватио, па поништио резултате првог круга председничких избора. На гласању је најбоље резултате остварио Калин Ђорђеску, а Запад га је одмах прогласио "проруским" и "опасним за Румунију и свет". Сада ће изборни процес бити поновљен.
"Ми снага народа је била једина парламентарна група која је током пролећа бојкотовала преговоре о изборним условима између власти и опозиције, уз посредовање западних амбасада. Осим што смо били револтирани гажењем достојанства Народне скупштине, јасно нам је било, као што нам је јасно и сада, да ЕУ и НАТО нису заинтересовани за 'демократију' него за контролу и колонизацију наше земље", поручују из овог покрета.
Они наводе да, не упуштајући се у све детаље програма, принципијелно подржавају борбу Калина Ђорђескуа за враћање достојанства и јачање суверенитета пријатељске Румуније".
"Јасно је да Европској унији и НАТО-у не одговара његово противљење даљој помоћи украјинском режиму, као ни његов афирмативни став према Владимиру Путину. Да говори супротно - био би 'демократа' проглашен за 'нову наду' Румуније. Подржавамо борбу пријатељског румунског народа за мир и независност, и надамо се да ће нелегитимно наметнути поновљени председнички избори донети још бољи резултат суверенистичким и антиратним снагама у Румунији, и да ће румунски народ умети да избегне нови украјински или грузијски сценарио ако изборни резултат опет не буде био по вољи бриселских 'демократа'", кажу у "Ми снага народа".
Посланик Покрета социјалиста Ђорђе Комленски тврди за РТ Балкан да "овакав бахат начин понашања квазидемократског Запада који све што није у складу са њиховим жељама, првенствено интересима, третира као недемократско, незаконито, антицивилизацијско, има за циљ да на сваки начин, без скрупула, пониште вољу грађана".
"Тамо где су се они трудили да донесу демократију и слободу, те вредности су се свеле на отимање сировина. Они диктирају, када ће ко да се подреди интересима других, а не интересима сопствене државе. То је потпуно евидентно. Најлакше је делити епитете да је неко проруски, јер је таква страховлада заведена у западној хемисфери. Чим Запад каже да је неко 'проруски', то се узима као аксиом, чињеница која је неприкосновена и о томе не сме да се расправља", јасан је Комленски.
Према његовим речима, ако Ђорђеску опет победи, они ће тражити да се резултати опет пониште, као што су радили у Украјини.
"Идентична матрица је свуда у свету где су ти моћници, који су сада на стакленим ногама, јер нестаје униполарни свет. И њих је страх. Као у боксу, када је чувени коментатор Драган Никитовић, говорио да се увек највише треба плашити грогираног противника. Онај ко је пред нокаутом може урадити штошта. И сада то видимо. Директно мешање у суверенитет Румуније", тврди Комленски.
Бранко Бранковић, бивши амбасадор Србије у Румунији истакао је за РТ Балкан да је Румунија озбиљна земља са озбиљном политиком и дипломатијом и да Румуни увек знају шта раде.
"Румуни никада нису били, нити ће бити за прозападног или происточног, већ прорумунског кандидата. Онима који се противе резултатима избора најлакше је прикачити проруску етикету, поготово у садашњој ситуацији око дешавања у Украјини, где је политика НАТО и Западне Европе пропала. То што они некога означавају као проруског, код Румуна никако не може да прође. Јер, то је заправо неко ко хоће да сарађује и са Западом и са Истоком. Они су већ чланови ЕУ, али отварају врата и желе и економску и политичку сарадњу и са источним земљама. И то је карактеристика једне зреле политике коју је Румунија увек водила. У овом тренутку Западу не одговара нико ко каже да хоће да сарађује са Русијом", истиче Бранковић.
Он догађаје у Румунији повезује са дешавањима у Сирији, Грузији и нема дилему да иза свега стоје Сједињене Америчке Државе, које отварају кризе.
"Ето сад одједном и криза, где је никад није било, у Јужној Кореји са председником који је одједном прогласио ванредно стање, па га укинули. Ово је поновно отварање криза, да би одлазећа администрација Џозефа Бајдена отежала почетак рада Доналду Трампу. Уверен сам да су у Румунији прсти САД да направе хаос у земљи ЕУ, која је била и остала веома стабилна. Она је најближе Русији, а део је НАТО. Док сам био амбасадор у Букурешту, амерички и британски амбасадор су обилазили чланове владе да их приморају да признају Косово. Они су мудри и паметни, то нису урадили и неће", наводи Бранковић.
Наш саговорник сматра да "Запад није свестан колико су помогли кандидату којег су означили проруским, учинили су му услугу јер народу одговара да са свима буду добри, а не само са ЕУ".
После преокрета у Румунији под притиском Запада, румунска влада би требало да одреди нови датум избора, како би цео процес изборне трке кренуо испочетка. Уставни суд је овако одлучио на основу докумената тајне службе који су се напрасно појавили и где пише да је кривац за победу Ђорђескуа "хибридни руски утицај".