Докле се стигло са ЕЕС системом за путовања у ЕУ: Европска комисија дала рок за примену нове мере
Увођење система нове електронске контроле на спољним границама ЕУ тећи ће постепено. Европска комисија предложила је прогресиван почетак система улазака и излазака (ЕЕС). Када предлог буде одобрен и ЕК одреди датум за почетак, државе чланице имаће рок од шест месеци да га примене.
Новина је у томе што се до сада предвиђало истовремено пуно ступање на снагу ове мере у свим земљама, што је доводило у тешкоће неке државе које нису могле да прилагоде велики број граничних прелаза. Истиче се да су државе чланице и ЕК до сада уложиле значајне напоре да покрену ЕЕС пре краја 2024, као што је то одобрио Савет за правосуђе и унутрашње послове у октобру прошле године.
"Међутим, имплементација система великих размера као што је ЕЕС је сложена операција и кашњења се не могу у потпуности искључити", истакли су у Бриселу, наглашавајући да се зато прогресивни почетак рада сматра најбољим решењем.
Европско законодавство дозвољава само потпуни почетак рада у свим земљама истовремено. Зато је ЕК пронашла соломонску солуцију, да сви започну с испуњавањем минималних услова за старт, а затим да се у складу са могућностима усавршавају.
Истовремено, оне државе чланице које су спремне да почну да користе ЕЕС у потпуности од првог дана, моћи ће то да учине.
Предлог ће сада бити достављен Европском парламенту и Европском савету, односно земљама чланицама, на усвајање. Тек тада, уредба о ЕЕС ће ступити на снагу. Све ово, како истичу у Берламону, омогућиће државама чланицама да се боље припреме.
Активирање читавог система више пута је до сада одлагано, јер неке чланице, међу којима и оне највеће, нису биле потпуно спремне.
Систем ЕЕС је аутоматизовани дигитални систем за регистрацију путника који нису држављани ЕУ и који остварују кратки боравак, сваки пут када пређу спољне границе ЕУ. Систем ће дигитално евидентирати име особе, врсту путне исправе, датум и место уласка и изласка, а на посебним терминалима узимаће се и биометријски подаци - отисци прстију и снимак лица.
У Бриселу наглашавају да се на овај начин модернизује управљање границама, повећањем ефикасности и квалитета процеса. Сматрају да ће нови систем поједноставити граничне контроле и учинити их отпорнијим на покушаје превараната. Нешто слично неке друге земље у свету већ примењују, попут САД, с чиме су путници на "Нови континент" могли да се сусретну на авионским терминалима.
Грађани се, међутим, прибојавају да би у ЕУ, напротив, све значајно могло да успори преласке граница, нарочито у друмском саобраћају, када ће сви морати да излазе из аутомобила да би се подвргавали оваквој врсти контроле. Какав би то пакао могло да створи у сезони годишњих одмора, по великим врућинама и у километарским колонама, може само да се замисли. С друге стране, у ЕУ мисле да ће електроника радити брже од људи и да ће се на томе штедети време.
Имајући у виду забринутост неких појединаца и удружења за заштиту приватности, европска администрација посебно наглашава да ће се узимање и чување личних информација вршити уз пуно поштовање основних права и заштите података. Европска извршна власт је истакла да актуелни предлог омогућава државама чланицама да постепено искористе предности и могућности система, док ће граничне власти и транспортна индустрија имати више времена да се прилагоде новим процедурама.
Процењује се да ће трошкови примене ЕЕС износити нешто преко 480 милиона евра током четири године.
Истовремено се наглашава да ће прогресивни почетак имплементације овог система бити у складу с применом будућег Европског система путних информација и ауторизације (ЕТИАС), у оквиру кога ће грађани пред полазак на пут електронским путем попуњавати личне податке.
Активирање ЕТИАС ће бити одлучено између ЕК и држава чланица "у светлу очекиваног ступања у рад ЕЕС".
Обустава система у случају гужви
Предвиђена је и могућност да се систем привремено обустави у случају поремећаја, у изузетним околностима, као што су технички проблеми или прекомерно чекање. Привремено обустављање ЕЕС подразумева стопирање електронске регистрације података о путницима у систему, било да се не евидентирају њихови биометријски, или сви други подаци.
"Омогућавањем привремене суспензије значајно ће се смањити ризик од дугог чекања на границама. Међутим, ни у ком случају неће бити угрожена безбедност, јер ће власти морати да врше редовне граничне провере као што то раде данас", кажу у Бриселу.