Србија и Балкан

Поломљена табла на вратима шах клуба: Коме смета ћирилица на Цетињу?

Данашње Цетиње се сурово и крајње примитивно обрачунава са својом историјом и традицијом, каже бивши градоначелник Цетиња Јован Маркуш
Поломљена табла на вратима шах клуба: Коме смета ћирилица на Цетињу?© Fejsbuk/Jovan Markuš

Ни после недељу дана није откривено ко је на Цетињу, у Његошевој улици, 2. децембра увече, под окриљем мрака поломио ћириличну таблу на улазним вратима овдашњег шаховског клуба.

Уз неколико промила могућности да је то урадио неки огорчени противник древне игре, на Цетињу се ипак основано сумња да иза ломљења табле стоји неко коме – смета ћирилица.

"Да ли је ово освета Цетиња мртвом Михаилу Таљу и низу великана свјетског шаха који су под овом таблом на Цетињу одиграли незаборавне шаховске партије или нешто друго. Да ли је ово само судбина шаха, древне игре у престоници вјечне Црне Горе или опасна пријетња свима који се користе ћирилицом", питања су која је у коментару објављеном на једном овдашњем порталу поставио читалац који се потписао као "Љубитељ древне игре са Цетиња".

Овај љубитељ шаха у коментару је подсетио да је табла цетињског шах клуба увек била на ћирилици с кратким изузетком када се на Цетињу није имао набавити ћирилично слог. Каже да ће макар и петицијом тражити да се на вратима шах клуба у црногорској престоници постави несаломива мермерна плоча и изнад ње камера и моли грађане Цетиња да га у томе подрже.

"Нека на Цетињу шах убудуће гађају бочицама мастила, нека на таблу насрћу маљевима, бушилицама, динамитом... Нека је урнишу чиме год стигну у име доказивања свог идентитета. Нека бришу и снимке камере. Ми ћемо обнављати таблу у име шаха. Доказиваћемо да ја шах старији од црногорске хиљадугодишње државности", стоји у овом коментару.

Бивши градоначелник Цетиња Јован Маркуш у ауторском тексту овим поводом пише да се "данашње Цетиње сурово и крајње примитивно обрачунава са својом историјом и традицијом".

Маркуш је посебно подвукао и да на Цетињу ни после 6 дана грађани нису чули шта о ломљењу ћириличног натписа на Шах клубу "Цетиње" мисли градоначелник Престонице.

"Наиме 3 децембра 2024 године је Одјељењу безбједности на Цетињу пријављено да је током претходне ноћи поломљена ћирилична табла на Шах клубу о чему је сачињен и уредно заведен записник. Чак и да није читао новине први човјек града Цетиња је по природи свог посла морао бити обавијештен о том догађају. Зашто ћути? Зашто не реагује? Може макар да опомене изгреднике ако неће да их осуди", каже Маркуш додајући да "од градоначелника Цетиња не треба инсистирати на изјашњењу јер његово ћутање о недјелу представља својеврсни чин изјашњења, примјеран партији из које долази".

Бивши градоначелник каже да "због агресивног национализма који се огледа у насртају на сваку различитост од дневнополитичке, Цетиње излази на лош глас" а "туристи ће Цетиње све више заобилазити као конфликтно и небезбједно мјесто".

"Треба знати и да је шах озакоњен у Kњажевини Црној Гори (што је можда једини случај у цијелом свијету) и да се налази у Општем имовинском законику др Валтазара Богишића из 1888. године у члану 477. Пошто је овај Закон штампан као и све остало на ћирилици до аустријске окупације 1916.г, нажалост мрзитеља ћирилице и Црне Горе овај правни споменик не могу уништити, као што су поломили у току ноћи ћириличну таблу на Шах клубу у Његошевој улици на Цетињу", каже Маркуш.

image