Потпредседник Владе Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да је током протекле године одговорнима за насиље у породици изречено 32.000 хитних мера забране приласка жртвама.
Говорећи на отварању трибине "16 дана активизма против насиља над женама" на Криминалистичко-полицијском универзитету, Дачић је рекао његово Министарство и Влада Србије препознају борбу против насиља над женама као приоритетну активност.
Навео је да је МУП спровео кампању "Уместо комшији пријави полицији", са циљем да се, осим жртава насиље у породици, оснажи и цело друштво, да не сме да окреће главу од таквих појава и да мора да је пријави.
"Борба против насиља над женама је битна тема која је опомена за свако друштво. Да би се изборили са тим проблемом морамо радити заједно и координисано, а једна од најважнијих ствари је превенција и подизање свести о томе. Пре свега, важно је да не окрећемо главе када се сусретнемо са тим проблемом. Жене морају да знају да нису саме у томе и ми морамо да их охрабримо да пријаве такве појаве", рекао је министар.
Како је рекао, увођење Закона о спречавању насиља у породици у јуну 2017. омогућило је да полиција реагује и пре самог почињеног кривичног дела и то је, како је рекао, први превентивни закон који је донет, који омогућава институцијама да брзо, синхронизовано и ефикасно одговоре на насиље.
"За годину дана се изрекне 32.000 заштитних мера забране приласка одговорнима за насиље у породици. То није мало, наравно нису све мушкарци, има и насиља у другом смеру, али у највећој мери су мушкарци. То нису подаци преко којих можемо олако да пређемо", нагласио је Дачић.
Додао је да морамо да учинимо да насилно понашање не буде то које ћемо да релативизујемо и оправдавамо.
"Када га учинимо друштвено неприхватљивим тада ће се смањити број случајева насиља у породици", рекао је Дачић.
Нагласио је да је неопходна едукација најмлађих на ту тему, како да препознају насиље у породици. "Насиље у породици није приватна ствар, већ је неопходно да сви који препознају такву ситуације је и пријаве, јер тако могу да спасу нечији живот. Жене су оснажене да пријављују и у много већем проценту пријављују него раније. Ових 16 дана активизма треба претворити у 365 дана да то постане наша свакодневица", рекао је Дачић.
Додао је да су Законом о спречавању насиља у породици уведенe две нове одредбе- прогањање и полно узнемиравање, чиме је јасно стављено до знања да је кажњиво свако непристојно понашање према жени на јавном или било ком другом месту. Дачић је нагласио да је у борби против насиља неопходна едукација најмлађим узрастима, у чему су укључени полицијски службеници МУП-а кроз своје превентивне активности на подизању свести и образовању ученика на томе како да препознају и спрече насилно понашање.
Он је подсетио и да је Србија 2013. године ратификовала Истанбулску конвенцију - Међународни споразум Савета Европе о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици, као и да су Влада и МУП предузели многобројне активности за постизање циља ове Конвенције.
Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић истакла је да је овогодишња кампања против родно заснованог насиља специфична, јер истиче личну одговорност и подизање грађанске свести за деловање и за реаговање против свих облика насиља према женама.
"Систем просвете који водим посебну пажњу посвећује заштити деце и младих, али истовремено представља систем којим се мења свест будућих грађана и грађанки, наглашавајући да равноправност свих у друштву иде ка нултој толеранцији на насиље. То је наше стратешко опредељење, тако учимо младе у школама. Законски и подзаконски акти, којима се забрањује свака врста насиља у друштву, континуирано се унапређују", истакла је министарка.
Додала је да је важно да удвостручимо снагу и усмеримо енергију у оснаживање жена и девојчица да пријаве сваки вид насиља и затраже подршку система.
Глобално, више од 700 милиона жена, скоро свака трећа, у свом животу доживи неки облик тог насиља. Студије показују да се само око 30 одсто злочина тог насиља пријави надлежним институцијама.